Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
profile icon
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Kontrakty na stopę funduszy federalnych wskazują 65 proc. szans na podwyżkę stóp procentowych już w grudniu. Jest to znaczący ruch w górę w porównaniu do tego, co obserwowaliśmy przed piątkowych wystąpieniem Janet Yellen. Wtedy też z niemalże 50 proc. prawdopodobieństwem oczekiwano, że jednak FED w grudniu stóp podwyższać nie będzie.

 

Na możliwość tegorocznej podwyżki znacząco reaguje rynek obligacji, zwłaszcza na krótkim końcu – np. rentowności 2-letnich obligacji USA. Ich oprocentowanie wzrosło w ubiegłym tygodniu do poziomu 0,856 proc., czyli najwyższego od początku czerwca. W górę powędrowały także rentowności obligacji 10-letnich, ale w o wiele mniejszym stopniu, sięgając poziomu 1,635 proc. (najwyżej od końca czerwca).

 

Bardziej dynamiczny ruch na krótkim końcu powoduje, że cała krzywa rentowności staje się bardziej płaska. W tym przypadku jest ona najbardziej wypłaszczona od początku lipca, zrównując się z wartościami wtedy też obserwowanymi. Jeszcze mocniejsze wypłaszczenie spowodowuje, że spread (różnica) między rentownościami 10 i 2-letnich papierów spadnie do najniższego poziomu od listopada 2007 roku.

Reklama

 

Spłaszczanie krzywej ma miejsce w momencie, gdy uczestnicy rynku spodziewają się podwyżki stóp procentowych (wtedy rosną odsetki na krótkim końcu) lub też, gdy inwestorzy nie spodziewają się szybkiego wzrostu inflacji, a jej stabilizacji lub spadku (oddziaływanie na długi koniec). Dla USA możemy mieć do czynienia z jednym i drugim czynnikiem.


Daniel Kostecki

Daniel Kostecki

Główny Analityk Rynków CMC Markets Polska - waluty, indeksy, surowce. Prywatnie inwestuję przez instrumenty z GPW oraz kontrakty CFD. Członek rady nadzorczej w GAMING FACTORY S.A.


Tematy

komentarze

Komentarze

Sortuj według:  Najistotniejsze

  • Najnowsze
  • Najstarsze

Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję

Reklama
Reklama