Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Szalony skok kangura

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
Wydarzeniem poranka niewątpliwie okazały się ruchy na parach z dolarem australijskim. Umocnienie AUD nastąpiło po lepszych danych o sprzedaży detalicznej, oraz po ogłoszeniu decyzji o poziomie stóp procentowych w Australii.
 
Zgodnie z oczekiwaniami, Bank Rezerwy Australii utrzymał główną stopę procentową na rekordowo niskim poziomie 2%. Jednakże gwałtowną reakcję spowodowało neutralne podejście do dalszej deprecjacji australijskiej waluty wobec amerykańskiego dolara. Dzisiaj AUDUSD zyskuje już prawie 1.5% i wydaje się, że nastąpi atak na 0.74. Brak stwierdzenia, że dalsze osłabienie AUD jest konieczne, może spowodować głębszą korektę, po bardzo silnych spadkach w ostatnim czasie. Bank stwierdził również, że Aussie przystosowywał się do spadków cen  surowców, a w ostatnim czasie rudy żelaza ponownie odbiły od dołków. RBA wskazał również, że w ciągu 2 lat możliwe jest osiągnięcie celu inflacyjnego, nawet przy niższym kursie walutowym. Bank potwierdził, że niskie stopy procentowe pozytywnie wpływają na akcję kredytową oraz przyczyniają się do wzrostu wydatków konsumenckich.
 
Pod presją znalazły się również waluty surowcowe, CAD znalazł się chwilowo  na jedenastoletnich dołkach wobec dolarach, zarówno przez pogłębiający się spadek cen ropy jak i wzrastające niepokoje dotyczące Chin, podobnie rosyjski rubel, który osiągnął pięcio-miesięczne dołki wobec USD. Jeśli chodzi o samego USD, to wszyscy czekają na piątkowy odczyt z zatrudnienia w sektorze pozarolniczym, na ten moment dolar amerykański pozostaje stabilny wobec euro oraz jena, zyskuje wobec walut surowcowych w tym tracącego na taniej ropie NOK oraz CAD. 
 
Na krajowym podwórku niewiele się dzieje, złoty nieznacznie zyskuje, ostatnim ważnym odczytem był PMI dla przemysłu, który wypadł lepiej od oczekiwań. Dobra kondycja polskiej gospodarki powinna sprzyjać dalszemu umocnieniu złotego. EURPLN utrzymuje się poniżej 4.15, traci -0.04% i wynosi obecnie 4.1440, wzrosty o 0.1% na CHFPLN, którego kurs teraz to 3.9079, za dolara trzeba zapłacić 3.783, a za funta szterlinga 5.9030.
 
Adam Puchalski

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


XTB

XTB

Jesteśmy jednym z największych na świecie brokerów Forex & CFD notowanych na giełdzie. Zapewniamy inwestorom indywidualnym natychmiastowy dostęp do rynków finansowych z całego świata. Posiadamy prawie 20 lat doświadczenia na rynku. W tym czasie otworzyliśmy oddziały w ponad 13 krajach, m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Chile i innych.


Tematy

Reklama
Reklama