Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Świat musi być szalony by oddawać bankom centralnym tak dużą władzę

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Świat musi był "szalony", że pozwala na to, by banki centralne miały tak szeroką władzę - stwierdził Marc Faber, ekonomista i autor miesięcznego newslettera inwestycyjnego o mało pozytywnej nazwie "The Gloom, Boom & Doom Report".

 

Faber w wywiadzie dla CNBC nazwał bankierów centralnych "zgrają profesorków", których programy prowadzenia polityki monetarnej są "kompletną porażką".

 

"Wszyscy zgadzamy się co do tego, że gospodarka rynkowa funkcjonuje najlepiej, bo jej alternatywami są socjalizm, komunizm i centralne planowanie, które okazały się kompletną porażką. Jednak demokraci wprowadzili system, który zasadniczo kierowany jest przez bandę profesorków, których celami są inflacja, kursy wymiany, ilość pieniądza. To co mam na myśli to: czy świat jest szalony, by dawać im taką władzę?" - powiedział Faber.

Reklama

 

Politykę banków centralnych ekonomista podsumował w następujących słowach: "Ich polityki były kompletną porażką przez ostatnie 20 lat i teraz Ci sami ludzie są zdesperowani, ponieważ stopniowo tracą prestiż i wiarygodność. Teraz podwajają dawkę lekarstwa, które w ogóle nie działa, i które nie zadziała."

 

Faber odniósł się również do polityki pieniężnej Banku Japonii i dzisiejszej decyzji o obniżce stóp procentowych do ujemnego poziomu. "W mojej opinii jego (prezesa BoJ) amunicja nie działa. Działała w tym sensie, że giełdy w Japonii rosły przez ostatnie 12-18 miesięcy, ale jen się osłabiał".

"Jeśli jesteś Japończykiem, 18 miesięcy temu posiadałeś określony majątek netto, a teraz Twoja waluta jest słabsza o 30%, więc jesteś bogatszy czy biedniejszy? Oczywiście, że biedniejszy. Te niskie stopy procentowe w Japonii, a zwłaszcza obecne ujemne stopy procentowe, są w mojej opinii bardziej negatywne niż pozytywne dla gospodarki i dla przeciętnego gospodarstwa domowego w Japonii" - dodał.

 

Reklama

Źródło informacji: CNBC

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Jakub Wilk

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.


Tematy

Reklama
Reklama