Dziś od rana publikowane były istotne dane z gospodarki strefy euro. Były to odczyty wskaźników PMI dla sektora przemysłowego (w strefie i w poszczególnych krajach) oraz bezrobocia w strefie euro. Dane miały w znacznej mierze wymiar pozytywny, stąd od rana obserwujemy lekkie umocnienie waluty strefy.
Wskaźniki PMI dla przemysłu w głównych gospodarkach strefy euro uległy poprawie. Wartość wskaźnika dla największej gospodarki strefy (Niemcy) znajduje się obecnie na najwyższym poziomie od ponad 2 lat.
- PMI dla przemysłu w Niemczech: 54,5 (prognoza: 54,4, poprzedni odczyt 54,4)
- PMI dla przemysłu we Francji: 48,3 (prognoza: 47,9, poprzedni odczyt 47,9)
- PMI dla przemysłu we Włoszech: 53,5 (prognoza: 52,5, poprzedni odczyt 52,4)
- PMI dla przemysłu w Hiszpanii: 52,2 (prognoza: 52,1, poprzedni odczyt 51,8)
Poprawę zanotował również wskaźnik PMI dla przemysłu w całej strefie euro. Wzrósł on z poziomu 52,6 do 52,8 (prognoza zakładała brak zmian).
PMI dla przemysłu w strefie euro
Kolejnym istotnym odczytem dotyczącym sytuacji w strefie euro były dane o bezrobociu, które poznaliśmy o godzinie 11:00. Stopa bezrobocia spadła w maju (zgodnie z prognozami) do poziomu 10,1%. W kwietniu wynosiła ona 10,1%.
Stopa bezrobocia według Eurostatu
Źródło: Eurostat
Stopa bezrobocia w całej Unii Europejskiej wynosi 8,6%. W zestawieniu Eurostatu Polska ze stopą bezrobocia na poziomie 6,3% wypada całkiem solidnie. Bezrobocie w naszym kraju znajduje się na niższym poziomie niż choćby w Szwecji, Irlandii czy Belgii. Najniższe bezrobocie w UE odnotowujemy w Czechach (4%), a najwyższe w Grecji (24,1% - dane za marzec) i Hiszpanii (19,8%).
Dzięki pozytywnym odczytom waluta strefy euro od rana umacnia się. Przed godziną 11:30 kurs EURUSD znajduje się na oporze w okolicy poziomu 1,111. Jeśli rynek nie poradzi sobie z tą strefą to z punktu widzenia technicznego może to doprowadzić doa spadków w okolice 1,103.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję