Dziś poznaliśmy dane dotyczące produkcji w strefie euro i w UE za miesiąc październik. W porównaniu z wrześniem produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo wzrosła o 0,6% w strefie euro i 0,5% w UE według Eurostatu.
Produkcja rok do roku wzrosła odpowiednio o 1,9% (strefa euro) i 2,4% (UE).
Wykres 1. Produkcja przemysłowa w strefie euro i w UE
źródło: Eurostat
Wzrost produkcji miesiąc do miesiąca
Według podziału na główne gałęzie za wzrost produkcji w strefie euro odpowiada wzrost produkcji trwałych dóbr konsumpcyjnych o 1,8%, dóbr inwestycyjnych o 1,4%, dóbr związanych z energią o 0,6% i nietrwałych dóbr konsumpcyjnych o 0,4%. Produkcja dóbr pośrednich spadła nieznacznie o 0,1%.
Wśród badanych gospodarek (zarówno tych ze strefy euro jak i krajów członkowskich UE) najwyższy wzrost produkcji odnotowano na Litwie (+11,3%), w Holandii (+4,3%) i Portugalii (+3,9%). Najsłabiej wypadły gospodarki Grecji (-1,2%) oraz Danii i Finlandii (po - 0,9%). W Polsce produkcja wzrosła o 0,8%.
Wzrost produkcji rok do roku
Za wzrost produkcji (1,9%) w strefie euro w porównaniu z październikiem 2014 odpowiadał wzrost produkcji trwałych dóbr konsumpcyjnych o 4,2%, dóbr inwestycyjnych o 3,5%, dóbr pośrednich o 1,5%, nietrwałych dóbr konsumpcyjnych o 0,7% i dóbr związanych z energią o 0,2%.
Wśród badanych gospodarek najwyższe wzrosty odnotowano w Irlandii (+14,6%), na Litwie (+6,5%) i w Czechach oraz Chorwacji (+6,4%). Najsłabiej spisujące się gospodarki to: Holandia (-2,6%), Estonia (-2,1%) i Grecja (-1,9%). W Polsce produkcja w tym okresie wzrosła o 4,8%.
Reakcja waluty
Od momentu opublikowania danych euro nieznacznie umocniło się wobec dolara i funta. Jednak ruch ten w momencie publikacji nie był zbyt duży. Wzrosty na parach z euro mają w tym momencie związek z trwającym przemówieniem Mario Draghiego - prezesa ECB.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję