Nie mogło być inaczej - Komitet Otwartego Rynku wstrzymał cykl podwyżek stóp procentowych, pozostawiając oprocentowanie dolara bez zmian. Mimo teoretycznie złego wpływu rezygnacji z kolejnej podwyżki stóp, kurs dolara mocno zyskuje po ogłoszeniu decyzji FOMC.
Na skróty:
- Po posiedzeniu Komitetu Otwartego Rynku w czerwcu stopy procentowe w USA pozostały bez zmian
- Oznacza to, że przedział stopy funduszy federalnych został utrzymany na poziomie 5,00-5,25%
- Decyzja FOMC w czerwcu jest zgodna z oczekiwaniami rynku
- Po dziesięciu kolejnych podwyżkach stóp Komitet Otwartego Rynku wstrzymuje cykl zacieśniania monetarnego w USA
- Fed opublikował również najnowsze projekcje makroekonomiczne oraz arkusz FOMC dot-plot, który pokazuje oczekiwania członków Komitetu w kwestii wysokości przyszłych stóp procentowych
- Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej FXMAG
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Stopy procentowe w USA bez zmian
Komitet Otwartego Rynku na czerwcowym posiedzeniu zdecydował, że stopy procentowe w USA pozostaną bez zmian, czyli w dotychczasowym przedziale 5,00-5,25%. Oznacza to wstrzymanie trwającego od marca zeszłego roku cyklu zacieśniania monetarnego. Decyzja FOMC nie powinna być dla nikogo zaskoczeniem, można wręcz powiedzieć, że w pewnym sensie Komitet był zakładnikiem rynkowych oczekiwań. Ponad 95% uczestników rynku obstawiało, że na dzisiejszym posiedzeniu FOMC stopy procentowe pozostaną bez zmian.
W komunikacie po posiedzeniu FOMC po raz kolejny możemy przeczytać zapewnienie, że amerykański system bankowy jest stabilny. Komitet zdecydował się na wstrzymanie cyklu podwyżek po to, by ocenić dotychczasowy wpływ zacieśniania monetarnego i poczekać na kolejne dane makroekonomiczne. W komunikacie można przeczytać, że kolejne podwyżki stóp procentowych mogą być wskazane do przywrócenia 2% celu inflacyjnego w średnim terminie.
To jednak nie sam komunikat po posiedzeniu FOMC skupia na sobie uwagę rynków, lecz konferencja prasowa prezesa Fed Jerome Powella, która rozpocznie się już o 20:30.
Sprawdź także: Konferencja Jerome Powella rozczarowująca dla gołębi. Dolar ostro w górę
Nowe projekcje Fed
Po czerwcowym posiedzeniu Komitetu Otwartego Rynku opublikowane zostały również zaktualizowane projekcje makroekonomiczne Fed. W najnowszych projekcjach zakładany jest mocniejszy wzrost realnego PKB w 2023 roku, w stosunku do ostatnich prognoz z marca. Mediana dla oczekiwanego wzrostu realnego PKB Stanów Zjednoczonych wynosi obecnie 1% w 2023 roku, 1,1% w 2024 oraz 1,8% w 2025 roku. W poprzedniej projekcji było to kolejno 0,4% (2023), 1,2% w 2024 oraz 1,9% w 2025 roku.
Jeśli chodzi o projekcje stopy bezrobocia, to mediana na 2023 rok wynosi 4,1%, 4,5% na 2024 rok 2025. W marcowej projekcji było to kolejno 4,5% oraz 4,6% (w 2024 i 2025).
Nieznacznej rewizji dokonano również w przypadku prognozowanej mediany inflacji PCE - w 2023 roku ma ona wynieść 3,2%, podczas gdy w poprzedniej prognozie Fed było to 3,3%.
Wzrosła natomiast prognoza bazowej inflacji PCE w 2023 roku, z poprzednich 3,6% do 3,9% r/r.
Co ciekawe, w najnowszej projekcji prognozowany poziom stóp procentowych na koniec 2023 roku to 5,60%, wobec zakładanych w marcowej projekcji 5,10%. Rewizji w górę uległy również prognozy dla stóp w kolejnych latach - do 4,60% z 4,30% w 2024 i do 3,40% z 3,10% w 2025 roku.
Sprawdź także: Inflacja w Polsce w czerwcu 2023 - ile wyniesie? Przedstawiamy nowe szacunki!
Projekcje #FED pic.twitter.com/FOyLZlESFj
— Daniel Kostecki, CAI (@Dan_Kostecki) June 14, 2023
Do dziesięciu razy sztuka?
Amerykańska rezerwa federalna rozpoczęła cykl zacieśniania monetarnego w marcu zeszłego roku, wcześniej zapowiadając również redukcję sumy bilansowej banku centralnego, określanej mianem zacieśniania ilościowego (ang. Quantitative Tightening). Komitet Otwartego Rynku dość długo czekał na rozpoczęcie cyklu podwyżek stóp procentowych - pierwsza miała miejsce na posiedzeniu FOMC w marcu zeszłego roku, na kilka dni po tym, jak okazało się, że inflacja konsumencka w USA wyniosła 7,9% w skali roku w lutym.
Wówczas stopy procentowe poszły w górę o 25 punktów bazowych, do przedziału 0,25-0,50% (z wcześniejszych 0-0,25%, obowiązujących od pandemicznych szoków w marcu 2020 roku). Na kolejnym posiedzeniu FOMC, które odbyło się w kwietniu zeszłego roku, stopy procentowe poszły w górę o 50 punktów bazowych, do przedziału 0,75-1,00%. Sporym zaskoczeniem była decyzja FOMC z kolejnego, czerwcowego posiedzenia Komitetu - wówczas stopy procentowe w USA poszły w górę najmocniej w historii, bo aż o 75 punktów bazowych, do przedziału 1,50-1,75%.
Tak mocną podwyżkę poprzedził alarmujący odczyt inflacji CPI za maj, który wyniósł 8,6% w skali roku. Na posiedzeniu FOMC w lipcu zeszłego roku oprocentowanie Fed po raz kolejny poszło w górę o 75 punktów bazowych, co oznaczało wzrost przedziału stopy funduszy federalnych do 2,25-2,50%. Komitet Otwartego Rynku nie obniżył tempa zacieśniania monetarnego również na kolejnym posiedzeniu we wrześniu 2022 roku - stopy procentowe wzrosły o kolejne 75 pb, do przedziału 3,00-3,25%. Na listopadowym posiedzeniu stopy procentowe poszły w górę o kolejne 75 punktów bazowych (do 3,75-4,00%)
Na ostatnim zeszłorocznym posiedzeniu FOMC (w grudniu) przegłosowano kolejną podwyżkę, tym razem o 50 punktów bazowych, co oznaczało że na koniec roku stopy procentowe w USA wynosiły 4,25%-4,50%. W nowym roku tempo podwyżek stóp spadło do 25 punktów bazowych i jak dotąd miały one miejsce trzykrotnie - w lutym, marcu oraz na posiedzeniu FOMC w maju, co oznaczało wzrost oprocentowania Fed do obecnego przedziału 5,00-5,25%.
Stopy procentowe w USA w obecnie trwającym cyklu podwyżek wzrosły dziesięciokrotnie, łącznie o 500 punktów bazowych, co jest najszybszym tempem zacieśniania monetarnego w historii rezerwy federalnej.
Dzisiejsza decyzja FOMC wcale nie oznacza zakończenia cyklu podwyżek w USA - ponad połowa uczestników rynku terminowego obstawia, że na kolejnym posiedzeniu FOMC, które odbędzie się 26 lipca, stopy procentowe pójdą w górę o 25 punktów bazowych, do przedziału 5,25-5,50%.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję