Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Spotkanie ministrów finansów w Japonii

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W Japonii trwa właśnie spotkanie członków grupy G7. Dzisiaj trwa spotkanie ministrów finansów oraz centralnych bankierów z krajów grupy. Na tę chwilę oczy wszystkich inwestorów zwrócone są na słowa japońskiego ministra finansów, Taro Aso.

Temat spotkania warto rozpocząć od słów, które wypowiedział Aso względem sytuacji związanej z ewentualnym wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Minister finansów z Japonii przyznał, że pewna grupa krajów z grupy G7 wyraziła wsparcie dla Wielkiej Brytanii w procesie wychodzenia ze struktur unii. Podobno część ministrów finansów biorących udział w spotkaniu uznało nawet, że takie rozwiązanie wpłynęłoby pozytywnie w długim terminie. Ministerstwo Finansów Japonii skomentowało jednak wypowiedź swojego ministra jako niezrozumienie.

„To co minister miał na myśli to fakt, że dla Wielkiej Brytanii byłoby dobrze jeśli zostanie w Unii Europejskiej.” – powiedział przedstawiciel ministerstwa reporterom krótko po konferencji, na której zabrał głos Aso.

W tym momencie warto przypomnieć, że już w następnym miesiącu w Wielkiej Brytanii odbędzie się referendum w sprawie wyjścia z Unii Europejskiej.

Aso dodał również, że w trakcie trwania odnowy globalnej ekonomii istnieją ryzyka, które mogą zachwiać tym procesem, a jednym z nich jest właśnie perspektywa wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.

Reklama

Jeśli Brexit dojdzie do skutku, wywoła niespotykaną zmienność na rynkach finansowych, jednocześnie poddając w zapytanie próby dalszej integracji gospodarczej, które rozpoczęły się już po II drugiej wojnie światowej.

Kolejnym ważnym tematem dyskusji była polityka fiskalna. Podczas omawiania tej kwestii, Japonia wycofała się ze swoich poprzednich pomysłów dotyczących koordynacji polityki fiskalnej krajów G7. Taro Aso przyznał, że najlepszym rozwiązaniem jest skupienie się na sytuacji w swoim kraju, mając na myśli możliwość zwiększonego stymulowania gospodarki według jej potrzeb. Zdanie Aso jest zgodne z przedstawicielami Stanów Zjednoczonych, którzy przyznali, że nie ma jednej właściwej wspólnej polityki monetarnej czy fiskalnej dla tak wielu krajów.

Przedstawiciele USA skomentowali również środową decyzję o podniesieniu podatków w Japonii uznając , że powinien być on wprowadzony w przyszłym roku.

Szczyt grupy G7 zaplanowany jest na 26-27 maja, na którym przedstawiciele państw grupy będą dyskutować na temat tego jak przyspieszyć globalny wzrost gospodarczy.

Źródło: reuters.com

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Michał Łyko

Michał Łyko

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Ekspert japońskiej metody inwestowania Ichimoku Kinko Hyo - jednej z najstarszych metod analizowania oraz konstrukcji wykresów. Na rynkach finansowych od ponad 3 lat.


Tematy

Reklama
Reklama