Dziś szef SNB (bank centralny Szwajcarii) przemawiał w chińskim Chengdu, poruszając między innymi temat polityki pieniężnej banku i możliwe działania jakie może podjąć w obliczu Brexitu. Jordan nie wykluczył obniżenia stopy procentowej. SNB może pochwalić się na obecną chwilę najniższą stopą procentową na świecie.
Jordan przyznał, że SNB obserwuje sytuację w gospodarce, a także posunięcia innych kluczowych banków centralnych ze starego kontynentu: EBC i BoE.
„Monitorujemy sytuację bardzo uważnie: to jakie są konsekwencje [Brexitu] dla inflacji i wzrostu gospodarczego w Szwajcarii, a także to jakie mamy opcje w kwestii polityki pieniężnej” – powiedział szef SNB. W odpowiedzi na pytanie o czy luzowanie polityki pieniężnej przez EBC lub Bank Anglii mogłoby zmusić SNB do podobnego kroku odpowiedział tylko, że „frank pozostaje znacząco przewartościowany, to dla nas duży problem”.
Odpowiedź prezesa jest dość jasna. Szwajcaria jest stosunkowo małą gospodarką, dzięki czemu SNB jest w stanie poprzez politykę pieniężną oddziaływać na kurs franka (co w przypadku dużych gospodarek jest utrudnione). Stąd wskazanie na zbyt silną walutę możemy odczytać jako potrzebę jej osłabienia poprzez poluzowanie polityki pieniężnej – czytaj obniżenie stopy procentowej.
Ta od około 1,5 roku znajduje się na rekordowo niskim poziomie -0,75%. Jordan w niedzielnym wywiadzie sygnalizował, że SNB cały czas ma jeszcze możliwość zejść niżej ze stopą procentową jeśli okaże się to konieczne. Dodatkowo strategia SNB zakłada również interwencję na rynku walutowym i na tym polu SNB również ma wystarczająco dużo przestrzeni do działania.
Stopa procentowa SNB
Ekonomiści są zdania, że SNB jest w stanie obniżyć stopy procentowe nawet do poziomu -1,25%.
Jordan dostrzega oczywiście wady polityki ekstremalnie niskich stóp procentowych, ale uważa, że jest to jedyna opcja biorąc pod uwagę globalne trendy w polityce pieniężnej.
„Niski poziom stóp procentowych nie jest oczywiście idealny w kwestii zarządzania rezerwami walutowymi, ale ekspansywna polityka pieniężna prowadzona jest wszędzie” – uważa Jordan. „To środowisko, którego nie jesteśmy w stanie zmienić więc musimy do niego dostosować naszą politykę.”
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję