Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Słabe giełdy ograniczą działania FED w tym roku?

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wzmożona zmienność na rynkach może zmusić FED do zrewidowania planów podwyżek stóp procentowych w tym roku.

 

Jeszcze w grudniu, po pierwszej podwyżce stóp procentowych przez FED, w grę wchodziły 4 podwyżki w 2016 roku. Już w pierwszych tygodniach przedstawiciele FED w swoich przemowach wskazywali na to, że podwyżek może być jednak mniej, i nie należy ich oczekiwać wcześniej niż w marcu/kwietniu. Dziś, w obliczu przecen na amerykańskich giełdach mówi się, że w tym roku będziemy świadkami tylko dwóch podwyżek stóp procentowych.

 

W ciągu pierwszych 10 sesji roku indeks Dow pięciokrotnie notował spadki o conajmniej 250 punktów. Dwa tygodnie handlu zmniejszyły wartość indeksu S&P500 o 8%, a Nasdaq spadł w tym czasie o 10%. Wszystkie trzy główne indeksy są więcej niż 10% poniżej ostatnich szczytów.

Reklama

"Wątpimy, że FED zdecyduje się na cztery podwyżki w tym roku" - stwierdził Ed Yardeni, główny analityk inwestycyjny w Yardeni Research. Według niego w 2016 roku dojdzie tylko do jednej podwyżki, większość jego kolegów z Wall Street przewiduje dwie podwyżki.

 

FED spotyka się w przyszłym tygodniu, ale nikt nie spodziewa się, by już teraz zdecydował się na kolejne podwyższenie stopy procentowej.

 

Poprzez podwyżki stóp FED chce pokazać, że gospodarka USA ma się dobrze. Jeśli podwyżek będzie mniej niż wcześniej zakładano, lub jeśli FED zmieni swoje prognozy to będzie to znak, że zarząd Rezerwy Federalnej jest mniej pewny co do stanu amerykańskiej gospodarki.

FED w swoich decyzjach bierze pod uwagę to jak mają się amerykańskie rynki. W sierpniu zeszłego roku, gdy załamanie Chińskiej giełdy napędzało spadki na globalnych parkietach, FED zdecydował się przesunąć w czasie decyzję o zacieśnianiu polityki monetarnej.

Reklama

 

Źródło: CNN

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Jakub Wilk

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.


Tematy

Reklama
Reklama