Wszyscy znamy chrześcijańską koncepcje siedmiu grzechów głównych, znanych także jako grzechy ciężkie czy też kardynalne. Jak jednak odnoszą się one do rynków finansowych?
W tym artykule spojrzymy na 7 grzechów głównych w kontekście handlu na rynkach. Jeżeli popełniasz któryś z tych grzechów, będziesz najprawdopodobniej musiał go kiedyś żałować. O ile nie możemy jednoznacznie określić, czy popełnienie któregoś z tych grzechów będzie cie kosztować życie wieczne, jesteśmy prawie pewni, że w życiu doczesnym mogą one kosztować sporo.
Chciwość
Chciwość jest pierwszym z siedmiu grzechów głównych i najprawdopodobniej ma największe przełożenie w finansach. Chciwość, czyli ogromne i samolubne pragnienie bogactwa lub władzy, jest jedną z najgorszych cech, jaką trader może zdobyć, bo prowadzi ona do ryzykowana więcej, niż może się stracić. Chciwość generuje fałszywe oczekiwania o tym, co można osiągnąć, co często prowadzi do zbyt częstego handlu i sporej porcji przesądów. Chciwość sprawia także, że jest się bardziej podatnym na wszelkie historie „od zera do milionera” i traci się ogromne sumy, skoszony reklamami „nieomylnych” systemów”. Ważne jest posiadanie finansowego celu, ale cel ten nie powinien mieć dodatku chciwości, bo chciwość generuje emocje, a dobrzy traderzy nad nimi panują.
Zazdrość
Podobnie jak chciwość, zazdrość można opisać ogromnym pragnieniem. Być może bardziej niż gniew generuje ona nienawiść wobec innych. W świecie trading, może to prowadzić na śliską ścieżkę. Często próbujemy bowiem kopiować ludzi, którym zazdrościmy w nadziei na skopiowanie ich sukcesu. To rzadko ma miejsce w trading. W końcu, tylko dlatego, że ktoś osiągnął sukces z daną strategią nie znaczy, że ta strategia zadziała dla każdego. Jest wiele ścieżek na sukces na rynkach. Strategia, którą się wybiera w bardzo dużym stopniu będzie zależeć od czasu, który możesz poświęcić na trading, ilości inwestowanego kapitału i oczywiście własnego stosunku do ryzyka. Jeżeli więc ktoś próbuje skopiować innego tradera, powinien najpierw rozważyć te trzy wcześniej wymienione rzeczy.
Obżarstwo
Jak nazwa nie do końca wskazuje, ten grzech główny opisuje wszelką konsumpcję powyżej rozsądnej ilości – nie tylko jedzenia i picia. Większość z nas zgodzi się, że zbyt duża ilość czegokolwiek jest zła. Na rynkach, obżarstwo w dużym stopniu jest równoznaczne z zbyt częstym tradingiem. To niepohamowane pragnienie bogactwa prowadzi do zbyt częstego zawierania pozycji. Niestety, sukces w tradingu nie ma odzwierciedlenia w ilości zawieranych transakcji czy też długości trzymania pozycji. Raczej chodzi o to, że sukces jest powiązany z rozumieniem rynku i zdolnością implementacji dobrej strategii handlowej bez wchodzenia w nieracjonalne transakcje. I właśnie nieracjonalna transakcja jest w tradingu grzechem obżarstwa.
Lenistwo
Lenistwo można opisać na wiele sposobów, jednak najprościej ujmując jest to niechęć do podejmowania działania. Ta cecha bycia niechętnym do jakiejkolwiek pracy na swoje cele jest jednym z największych przeszkód na drodze sukcesu w dzisiejszym świecie. Niestety, lenistwo jest wszechobecne na rynkach finansowych. Wielu traderów nadal opiera się wyłącznie na intuicji psychologii tłumu, zamiast technicznej i fundamentalnej analizie. Jest to podobne do decyzji opartej na pogłosce a nie na dowodzie. Jeżeli sukces jest Twoim celem w tradingu – nie bądź leniwy i stosuj analizę techniczną i fundamentalną.
Gniew
Gniew często jest utożsamiany z karą boską, jednak jest on w dużej mierze złością czy też wściekłością. Radzenie sobie ze swoją złością jest krytycznym punktem rozwijania inteligencji emocjonalnej, która jest kluczem do sukcesu w tradingu. Traderzy, którzy nie radzą sobie z emocjami są bardziej skłonni do podejmowania głupich decyzji lub przesadnego reagowania na złe sytuacje. Często obrazuje się to w ten sposób, że w przypadku straty przesuwamy poziomy SL. Należy kontrolować emocje, a przede wszystkim akceptować straty bez rozżalania się nad nimi. W końcu, akceptacja strat to ogromna część zdrowego podejścia do trading.
Żądza
Często rozumiana jako pożądanie w romantycznym kontekście, żądza także odnosi się do niepohamowanych pragnień. Jest to więc niekontrolowana chęć czegoś, np. władzy i odnosi się do pieniędzy, z którymi, przykładowo, władza jest mocno związana. Można powiedzieć, że praktycznie każdy handlujący akcjami, walutami, kontraktami czy innymi papierami wartościowymi prędzej czy później wyzeruje swoje konto. Kontrola pożądliwych myśli i emocji jest niezbędnym rozszerzeniem dyscypliny, a dyscyplina to najbardziej konieczna rzecz w tradingu, bo chroni ona przed zawieraniem nieracjonalnych transakcji.
Pycha
Może wydawać się niezwiązana z tradingiem, jednak po większym zastanowieniu, pycha jest uczuciem satysfakcji z własnych osiągnięć. Pyszni, zbyt dumni ludzie rzadko przyznają się do porażki, niezależnie od tego w jak dużym są błędzie. W świecie finansów, traderzy zaakceptowali nieuchronność straty – nie można wygrać za każdym razem. W pewnym momencie, osoby odnoszące sukcesy na rynkach ucinają straty i szukają lepszych okazji. Zbyt dużą pycha, jednak, może doprowadzić do tego, że trader nie dostrzeże odpowiedniego momentu na odcięcie straty, przez co będzie przez cały dzień oglądał wykres, licząc na odwrócenie się tracącej transakcji. Każdy kto chce odnosić sukcesy musi się odseparować od swojego konta handlowego. Zła transakcja to nie cios w osobowość, a po prostu zła transakcja. Należy więc odciąć straty i ruszyć dalej.
Jak nie grzeszyć w tradingu
Skuteczni traderzy unikają tych siedmiu grzechów głównych przez cały czas. Nie dopuszczają chciwości, zazdrości czy żądzy i nie pozwalają im obejmować nad sobą kontroli. Nie dopuszczają się do przesady w ilości transakcji i nie pozwalają by pycha zasłoniła im rozsądek. Spędzają większość czasu na analizie rynku, wdrażaniu zdrowych strategii tradingowych oraz zabezpieczaniu zajmowanych przez siebie pozycji. To prawdopodobnie kluczowe aspekty do wyników lepszych od innych.
Zarejestruj swój rachunek handlowy w Easy- Forex
Po więcej informacji zapraszamy na blog markets.info.pl
Podobał Ci się ten artykuł? Polub nas na facebooku.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję