Wczoraj odnotowaliśmy na rynku ropy wybicie istotnych wsparć. Zarówno w przypadku ropy WTI jak i w przypadku ropy BRENT poziomy te uruchomiły formacje pro-spadkowe. Spojrzenie techniczne jest zgodne ze zdaniem analityków i ekonomistów, którzy wieszczą dalszą przeceną czarnego złota.
W ostatnich korektach wzrostowych na obu rynkach utworzyły się formacje odwrócenia (czyli formacje zapowiadające powrót do trendu głównego. Wczoraj około godziny 16:00 jednocześnie zostały wybite poziomy wsparcia, przez co obie formacje zostały wybite w tym samym czasie. Sytuacja ta wzmacnia siłę obu sygnałów.
WTI
W przypadku ropy WTI przebita została linia szyi w formacji RGR. Przebicie odbyło się na poziomie istotnego wsparcia 29,3. Po wybiciu cena dotarła w okolice najniższych dołków w całym trendzie i odbiła się od wsparcia na poziomie 28 dolarów. Po teście wsparcia uruchomił się popyt. Na tą chwilę zakładamy scenariusz testowania od dołu linii szyi (opór na poziomie 29,3) i ponowny atak na strefę 28 dolarów. Przebicie tych dołków powinno umożliwić ruch w kierunku poziomu 24, który jest zasięgiem utworzonej formacji RGR.
Wykres 1. WTI - H4
BRENT
Na rynku ropy BRENT za szczycie korekty utworzona została formacja podwójnego szczytu. Po wybiciu dołka utworzonego pomiędzy szczytami rynek zszedł do poziomu 30 dolarów i podobnie jak WTI zawrócił. Również tutaj oczekujemy retestu poziomu 32,25 i spadku w kierunku ceny 28 dolarów. Niewykluczone, że spadki doprowadzą do testowania dołków na poziomie 27 dolarów. Patrząc na zasięgi formacji na rynku BRENT i WTI widzimy, że odpowiadają one obecnej sytuacji rynkowej, w której różnica pomiędzy ceną baryłki BRENT a ceną baryłki WTI kształtuje się na poziomie 3 dolarów. Należy jednak mięć na uwadze to, że w przypadku dalszych spadków ta różnica prawdopodobnie się zmniejszy.
Wykres 2. BRENT - H4
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję