Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Rynki po południu – sierpień najlepszym miesiącem dla niedźwiedzi od lat

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Sierpień się kończy, co powoduje, że czas na podsumowanie miesiąca. Dla giełdowych byków w Europie był to najgorszy miesiąc od 2011 roku, aczkolwiek dla niedźwiedzi najlepszy (przypomnijmy tylko, że istnieje możliwość zyskiwania na spadających cenach akcji czy indeksów).

Indeks Eurostoxx przez ostatni miesiąc zniżkował o 9,18%, francuski CAC40 stracił 10%, a niemiecki DAX 9,28%. Z kolei w Stanach Zjednoczonych przecena jest największa od 2012 roku ze spadkiem indeksu S&P500 o 7,76%. Tymczasem w Azji, jak wiemy, przeceny były jeszcze solidniejsze. Przez miesiąc indeks Shanghai Composite stracił 16,5%, a Hang Seng 13%. Był to zatem jeden z lepszych miesięcy dla handlujących na spadki, które były solidne i dynamiczne z szybkim przebiegiem w czasie.

Tymczasem na rynku walutowym, z grona walut G10, sierpień to miesiąc jena, który względem dolara zyskał 2,17%. W tym czasie euro umocniło się wobec USD o 1,97%. Z kolei najwięcej stracił dolar nowozelandzki, gdyż 3,70%, a dolar australijski potaniał o 2,79%. Odnosząc się do tego ostatniego należy pamiętać, że już jutro o poranku (godzina 6:30 czasu polskiego) poznamy decyzję RBA w sprawie stóp procentowych. Rynek z 90% prawdopodobieństwem zakłada brak zamian kosztu pieniądza i pozostawienie głównej stopy procentowej na niezmienionym poziomie 2%. Niemniej jednak do końca tego roku spodziewana jest jeszcze jedna obniżka – tak wynika z prawdopodobieństwa liczonego na postawie kontraktów na stopę procentową. Nie ma zresztą się czemu dziwić, gdyż przy zwalniających Chinach RBA mogłoby podjąć jeszcze takie działania.

Złoty ostatnie zawirowania przeszedł dość łagodnie. W przeciągu miesiąca co prawda stracił 2% względem euro, ale już względem dolara zmian nie obserwujemy (podobnie jak i wobec franka). Z kolei względem funta złoty zyskał 1,5%. Aktualnie za dolara należy zapłacić 3,77 PLN, za euro 4,22 PLN, za funta 5,80 PLN, a za franka 3,90 PLN.

Przypomnijmy, że przed nami istotny tydzień z punktu widzenia wydarzeń makroekonomicznych. W czwartek będzie mieć miejsce decyzja EBC w sprawie stóp procentowych i konferencja Mario Draghiego, a w piątek poznamy odczyt danych z amerykańskiego rynku pracy.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Daniel Kostecki

Daniel Kostecki

Główny Analityk Rynków CMC Markets Polska - waluty, indeksy, surowce. Prywatnie inwestuję przez instrumenty z GPW oraz kontrakty CFD. Członek rady nadzorczej w GAMING FACTORY S.A.


Tematy

Reklama
Reklama