Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Rynki po południu – mocna korekta dolara

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Dzisiejsza sesja upłynęła na rynku walutowym pod znakiem osłabienia dolara amerykańskiego, który tracił względem wszystkich głównych walut, a także tych mniej ważnych jak polskiego złotego. Dolar traci dzisiaj w zasadzie bez żadnej większej przyczyny – główny czynnik wpływający na umocnienie amerykańskiej waluty, czyli oczekiwania na podwyżkę stóp procentowych w grudniu wcale nie zmalały, a wręcz przeciwnie. Prawdopodobieństwo takiego zdarzenia mierzone kontraktami na stopę procentową urosło od wczoraj z 66 do 68 procent. Należy zatem uznać, że mamy do czynienia z techniczną korektą, która raz na jakiś czas występuje nawet w najmocniejszych trendach. Podczas dzisiejszej sesji poznaliśmy dwa odczyty gospodarcze ze Stanów Zjednoczonych – mało istotny indeks FED z Filadelfii, który urósł do poziomu 1,9 pkt. z -4,5 pkt. w poprzednim miesiącu, a także tygodniowe dane z rynku pracy. Tym razem po zasiłek dla bezrobotnych zgłosiło się 271 tysięcy osób, czyli dokładnie tyle ile przewidywał konsensus rynkowy.

 

Podczas dzisiejszej sytuacji poznaliśmy jeszcze dwie ważne informacje fundamentalne dla walut. Po pierwsze nieco rozczarowały dane dla Wielkiej Brytanii. Jeszcze miesiąc temu sprzedaż detaliczna rosła w tempie przekraczającym 6% rocznie, natomiast w październiku urosła „tylko" o 3,8%. Takie spowolnienie nie jest jednak niczym niepokojącym, tym bardziej, że jest to dopiero drugi odczyt na przestrzeni ostatniego roku, który spadł poniżej 4%, a mówimy o gospodarce rozwiniętej! Dane z Wielkiej Brytanii nadal są zatem dobre, a Bank Anglii na razie nie dyskontuje tego faktu podobnie jak rynek. Drugim ważnym wydarzeniem była publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia EBC. To zdarzenie możemy jednak tylko odnotować, ponieważ żadnego zaskoczenia nie było. Z komunikatu wynika, że EBC obawia się o spowolnienie w Chinach, przecenę na rynku surowców i o negatywne perspektywy dla inflacji w Europie.

 

Reklama

Na parkietach giełdowych panują dziś dobre nastroje, tradycyjnie z wyłączeniem WIG20. Główne indeksu europejskie zyskują w zakresie 0,4-1,3%, natomiast WIG20 traci ponad 0,7%. Na złotym sytuacja mieszana – polska waluta zyskuje minimalnie względem franka i dolara, a traci względem euro i funta. Kursu par z PLN wyglądają następująco: USDPLN 3,9675; EURPLN 4,2517; CHFPLN 3,9040; GBPPLN 6,0680.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Mateusz Adamkiewicz

Mateusz Adamkiewicz

Trader kontraktów terminowych na światowe indeksy giełdowe. Na rynkach finansowych nieprzerwanie od 2008 roku.


Tematy

Reklama
Reklama