Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Rynki o poranku – znakomite dane z Australii

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Zanim o Australii należy zauważyć, że kontrakty na rynkową stopę procentową dla euro wciąż nurkują. Mowa tu, podobnie jak we wtorek, o kontraktach FRA przedstawiających oczekiwania inwestorów odnośnie wysokości oprocentowania 3-miesięcznego LIBORu dla EUR za 3, 6, 9 i 12 miesięcy.

Oznacza to, że rynek już dość zdecydowanie wycenia działania Europejskiego Banku Centralnego, które mogą pojawić się po jego grudniowym posiedzeniu. Mowa tu o możliwej obniżce stóp procentowych lub o rozszerzeniu programu skupu aktywów (rozszerzeniu kwotowym lub czasowym).

Aktualnie 3-miesięczny LIBOR dla EUR wynosi -0,087%. Tymczasem rynek oczekuje, że za 3 miesiące będzie on już na poziomie -0,174%, a za 6 miesięcy osiągnie poziom -0,205%. Są to najniższe wartości w historii.

W efekcie powiększa się dysproporcja pomiędzy oczekiwaniami odnośnie polityki monetarnej w strefie euro oraz w Stanach Zjednoczonych, gdzie rynek wciąż zakłada, że pierwsza podwyżka od lat będzie mieć miejsce w grudniu. Zatem ostatni miesiąc tego roku zapowiada się bardzo ciekawie. Z jednej strony rynek dyskontuje w 70% podwyżki stóp w USA (na podstawie fed funds futures), a z drugiej strony kontrakty FRA dla EUR pokazują na pewne dyskonto działań EBC.

Dziś euro traci względem dolara -0,3%, a kurs schodzi do poziomu 1,0714. I tak też podczas czwartkowej sesji euro traci do prawie wszystkich walut z grona G10, a najwięcej względem dolara australijskiego, który zyskuje +1,26% względem EUR. Z kolei dolar amerykański względem swojego australijskiego odpowiednika traci -0,97%.

Wszystko to za sprawią bardzo dobrych danych z australijskiego rynku pracy, gdzie stopa bezrobocia w październiku wyniosła jedynie 5,9%, co jest najniższą wartością od kwietnia 2014 roku. Dzięki temu podniosła się krzywa dla przyszłej ścieżki stóp procentowych i obecnie rynek nie wycenia na przestrzeni pół roku ani jednej obniżki. Jest to znacząca zmiana. Jednakże zagrożeniem dla tamtejszej gospodarki pozostają spowalniające Chiny

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Daniel Kostecki

Daniel Kostecki

Główny Analityk Rynków CMC Markets Polska - waluty, indeksy, surowce. Prywatnie inwestuję przez instrumenty z GPW oraz kontrakty CFD. Członek rady nadzorczej w GAMING FACTORY S.A.


Tematy

Reklama
Reklama