Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Rynki o poranku – ważna sesja przed nami

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Dzisiejsza sesja dopiero się rozkręca, za nami już kilka ważnych wydarzeń, a kolejne godziny powinny być nie mniej ciekawe. Tradycyjnie ciekawie będzie na europejskich parkietach giełdowych, które cały czas znajdują się pod wyraźną kontrolą sprzedających, a dodatkowo do minimów z sierpnia brakuje nam coraz mniej. Po południu poznamy dane ze Stanów Zjednoczonych, oraz będziemy mieli okazję posłuchać Janet Yellen.

 

Kluczową informacją poranka jest dość niespodziewane cięcie stóp procentowych w Norwegii. Od teraz główna stopa procentowa wynosi 0,75%, co jest najniższym poziomem w historii. Co więcej, z komunikatu banku centralnego wynika, że kolejne cięcia stóp procentowych są niewykluczone jeśli obraz gospodarki się nie poprawi. Bank Norwegii decyduje się na luzowanie polityki w związku z pogarszającą się perspektywą wzrostu gospodarczego, oraz dalszą presją spadkową na ceny w tym kraju. Drugim istotnym wydarzeniem poranka był odczyt niemieckiego indeksu IFO. Odczyt okazał się nieco lepszy od oczekiwań i wyniósł 108,5 pkt. wobec oczekiwanych 108 pkt.

 

Reklama

Europejskie rynki giełdowe mają okazję rozpocząć dzień w sprzyjających nastrojach ze względu na brak sesji giełdowej w Chinach, które w ostatnim czasie już od samego rana potrafiły wpływać na optymizm inwestorów z całego świata. Sesja odbyła się natomiast w Japonii i w tym przypadku nie ma niestety powodów do optymizmu. Indeks Nikkei225 po przerwie w notowaniach spowodowanej świętami państwowymi traci niemal 3%. Nie pomogły także dane gospodarcze z Japonii. Indeks PMI dla przemysłu spadł do poziomu 50,9 pkt. czyli niżej niż zakładał konsensus rynkowy (51,3 pkt.), oraz niżej od poprzedniego odczytu (51,7 pkt.).

 

Już o godzinie 14:30 poznamy bardzo ciekawe dane ze Stanów Zjednoczonych. Oprócz tradycyjnych, czwartkowych danych z rynku pracy poznamy również dane o sprzedaży nowych domów, a także o zamówieniach na dobra trwałego użytku. Jeszcze ważniejsze może okazać się wystąpienie Janet Yellen (23:00). Po zeszłotygodniowym posiedzeniu FED większość występujących w międzyczasie członków FED mówiła o tym, że do decyzji o podwyżce brakowało niewiele i powinna ona nastąpić jeszcze w tym roku. Zobaczymy, czy szefowa FED również potwierdzi te słowa, które w ostatnich dniach przełożyły się na mocne odbicie dolara.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Mateusz Adamkiewicz

Mateusz Adamkiewicz

Trader kontraktów terminowych na światowe indeksy giełdowe. Na rynkach finansowych nieprzerwanie od 2008 roku.


Tematy

Reklama
Reklama