Rynki finansowe na dziś – silne pogorszenie nastrojów: kurs złotego (PLN) powrócił do osłabienia

Złoty powrócił do osłabienia po tym jak jeszcze w poniedziałek kurs
Na krajowym rynku długu miniona sesja upłynęła pod znakiem spadków dochodowości wzdłuż całej krzywej. W przypadku 2-latki argumentem był dalszy spadek oczekiwań co do poziomu docelowej stopy referencyjnej w trwającym cyklu zacieśniania. Długi koniec natomiast w większym stopniu reagował na zmiany rynków bazowych, w szczególności drożejącego Bunda. Wpływu na wycenę skarbowych papierów wartościowych nie miała informacja, iż jutro ministerstwo Finansów zaoferuje obligacje serii PS1024, PS0425, PS0527, WZ1127, WZ1131, DS0432 o łącznej wartości 5-8 mld PLN. W rezultacie resort znacząco przybliży się do całkowitego sfinansowanie tegorocznych potrzeb pożyczkowych (w naszej ocenie stopień finansowania wzrośnie po przetargu do ok. 94%).
Mix kolejnych słabszych od oczekiwań danych makroekonomicznych (indeks Conference Board oraz dane z rynku nieruchomości USA) obok obniżenia prognoz światowego wzrostu gospodarczego przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy i rosnącego ryzyka kryzysu energetycznego w Europie silnie pogorszył nastroje rynkowe. Efektem było przekierowanie kapitału w stronę tzw. bezpiecznych przystani. W przypadku rynku walutowego oznaczało to powrót presji na umocnienie dolara oraz szwajcarskiego franka. Kurs EUR/USD obniżył się do 1,0130 a więc o ponad centa. Do 0,9750 zniżkowały zaś notowania pary EUR/CHF.
Na bazowych rynkach długu byliśmy świadkami presji na spadek rentowności (a więc wzrostu cen wynikającego ze zwiększonego zainteresowania kupujących). Konsekwencją był spadek dochodowości 10-latki niemieckiej poniżej poziomu 1% (dzienna zmiana aż o 15 pkt. baz. do 0,93%), czyli minimum z maja tego roku. Jedynie niewiele mniej, bo o 10 pkt. baz. do 2,74% obniżyła się rentowność 10-letniej obligacji USA. W przypadku Treasuries wiele zależeć będzie od dzisiejszego posiedzenia Fed, jednak wraz z materializowaniem się recesyjnych obaw spada przekonanie inwestorów co do wzrostu kosztu pieniądza w USA w perspektywie najbliższych miesięcy.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję