Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
profile icon
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Spis treści

  1. Rynek krajowy
    1. Rynki zagraniczne

      Rynek krajowy

      Złoty powrócił do osłabienia po tym jak jeszcze w poniedziałek kurs

      EUR/PLN
      EUR/PLN
      4.28
      0.00 %
      1 tydzień
      2.23 %
      1 miesiąc
      1.98 %
      1 rok
      -0.84 %
      5 lat
      -5.95 %
      sięgnął poziomu 4,69 a więc miesięcznego minimum. Źródłem słabszej postawy złotego oraz pozostałych walut regionu był spadek eurodolara motywowany nasileniem obaw dotyczących recesji w globalnej gospodarce. Najnowszymi argumentami zwiększającymi poziom awersji do ryzyka była polityka Gazpromu i ogłoszenie (od dnia dzisiejszego) zmniejszonego przesyłu gazu do Europy poprzez Nord Stream 1 oraz najnowsze prognozy gospodarcze Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Miks słabnącego złotego oraz umacniających się globalnie tzw. walutowych bezpiecznych przystani skutkował solidnym wzrostem pozostałych par złotowych. Tylko wczoraj o 2% zwyżkowały notowania
      USD/PLN
      USD/PLN
      3.76
      0.00 %
      1 tydzień
      -2.89 %
      1 miesiąc
      -6.93 %
      1 rok
      -5.72 %
      5 lat
      -7.63 %
      i (odpowiednio do 4,68 i 4,85). Regionalnie forinta przed przeceną nie uchroniła wczoraj nawet silna podwyżka stóp procentowych przez bank centralny Węgier.

      Na krajowym rynku długu miniona sesja upłynęła pod znakiem spadków dochodowości wzdłuż całej krzywej. W przypadku 2-latki argumentem był dalszy spadek oczekiwań co do poziomu docelowej stopy referencyjnej w trwającym cyklu zacieśniania. Długi koniec natomiast w większym stopniu reagował na zmiany rynków bazowych, w szczególności drożejącego Bunda. Wpływu na wycenę skarbowych papierów wartościowych nie miała informacja, iż jutro ministerstwo Finansów zaoferuje obligacje serii PS1024, PS0425, PS0527, WZ1127, WZ1131, DS0432 o łącznej wartości 5-8 mld PLN. W rezultacie resort znacząco przybliży się do całkowitego sfinansowanie tegorocznych potrzeb pożyczkowych (w naszej ocenie stopień finansowania wzrośnie po przetargu do ok. 94%).

      Rynki finansowe na dziś – zniżki na kursie euro do franka (EUR/CHF). Notowania złotego (PLN) wróciły do osłabienia - 1Rynki finansowe na dziś – zniżki na kursie euro do franka (EUR/CHF). Notowania złotego (PLN) wróciły do osłabienia - 1

       

      Rynki zagraniczne

      Mix kolejnych słabszych od oczekiwań danych makroekonomicznych (indeks Conference Board oraz dane z rynku nieruchomości USA) obok obniżenia prognoz światowego wzrostu gospodarczego przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy i rosnącego ryzyka kryzysu energetycznego w Europie silnie pogorszył nastroje rynkowe. Efektem było przekierowanie kapitału w stronę tzw. bezpiecznych przystani. W przypadku rynku walutowego oznaczało to powrót presji na umocnienie dolara oraz szwajcarskiego franka. Kurs EUR/USD obniżył się do 1,0130 a więc o ponad centa. Do 0,9750 zniżkowały zaś notowania pary EUR/CHF.

      Na bazowych rynkach długu byliśmy świadkami presji na spadek rentowności (a więc wzrostu cen wynikającego ze zwiększonego zainteresowania kupujących). Konsekwencją był spadek dochodowości 10-latki niemieckiej poniżej poziomu 1% (dzienna zmiana aż o 15 pkt. baz. do 0,93%), czyli minimum z maja tego roku. Jedynie niewiele mniej, bo o 10 pkt. baz. do 2,74% obniżyła się rentowność 10-letniej obligacji USA. W przypadku Treasuries wiele zależeć będzie od dzisiejszego posiedzenia Fed, jednak wraz z materializowaniem się recesyjnych obaw spada przekonanie inwestorów co do wzrostu kosztu pieniądza w USA w perspektywie najbliższych miesięcy.

      Rynki finansowe na dziś – zniżki na kursie euro do franka (EUR/CHF). Notowania złotego (PLN) wróciły do osłabienia - 2Rynki finansowe na dziś – zniżki na kursie euro do franka (EUR/CHF). Notowania złotego (PLN) wróciły do osłabienia - 2


      Millennium analizy i komentarze

      Millennium analizy i komentarze

      Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


      komentarze

      Komentarze

      Sortuj według:  Najistotniejsze

      • Najnowsze
      • Najstarsze

      Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję

      Reklama
      Reklama