Rynek walutowy
Miniony tydzień przyniósł nieznaczne umocnienie złotego i powrót kursu EUR/PLN w okolice 4,65. W stosunku do poprzedniego tygodnia oznaczało to spadek o nieco ponad 5 groszy. W podobnej skali umocnił się złoty względem dolara amerykańskiego. Pozytywnym impulsem dla złotego, ale innych walut naszego regionu była informacja o możliwej deeskalacji działań militarnych przez Rosję.
Publikowane w tym czasie dane makroekonomiczne miały ograniczony wpływ na rynek walutowy, szczególnie, że główne publikacje minionego tygodnia przypadały na piątek. Kolejne dobre dane z amerykańskiego rynku pracy utrwaliły oczekiwania na dalsze podwyżki stóp procentowych przez Fed, dając impuls do umocnienia dolara. Kurs EUR/USD zakończył tydzień na 1,1035, choć w połowie tygodnia notowany był nawet 1,5 centa wyżej.
Zobacz także: Kursy walutowe: zapowiada się ogromna zmienność na euro, dolarze i złotym?
USD/PLN
W naszej ocenie rozpoczęty tydzień sprzyjać będzie niewielkiemu spadkowi notowań kursu USD/PLN. Poza wspomnianym powyżej umocnieniem złotego liczymy bowiem na techniczne odbicie eurodolara. Konsekwencją będzie próba złamania poziomu 4,15 przez parę USD/PLN.
EUR/USD
Kurs EUR/USD porusza się od miesiąca w ramach kanału wzrostowego, stąd liczymy, iż w najbliższych dniach – po tym jak dotarł do jego dolnego ograniczenia – rozpocznie ruch w górę z docelowym poziomem 1,1180. Źródłem umocnienia euro do dolara będzie stopniowa poprawa nastrojów towarzysząca deeskalacji napięcia militarnego w Europie. Nie uważamy by zaplanowana na środę publikacja protokołu z marcowego posiedzenia Fed (gdy podniesiono – po raz pierwszy od 2018 roku – stopy procentowe) mogła wpłynąć istotnie na dolara.
Zobacz także: Wybicie na euro i dolarze - mocny ruch w górę na walutach; złoty oddał zyski
Rynek obligacji
10Y PL (%)
Posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej i konferencja prasowa prezesa Narodowego Banku Polskiego wyrastają na najważniejsze wydarzenia tego tygodnia z punktu widzenia krajowego rynku długu. Oczekiwania dotyczące skali zacieśniania polityki monetarnej w kwietniu, jak i w całym cyklu są obecnie kluczowe dla kierunku notowań krajowego długu skarbowego, a ich potencjalna weryfikacja – pod wpływem sygnałów od przedstawicieli RPP – będzie źródłem istotnej zmienności. Tym bardziej, iż rynek pozostaje podzielony co do skali zacieśniania już w środę (50 lub 75 bps). Zmniejszenie tempa podwyżek po 75 bps w marcu zostałoby odebrane jako zanegowanie rynkowego scenariusza wzrostu stopy referencyjnej do 6% w najbliższych miesiącach.
10Y DE (%)
Dochodowość Bunda, która jeszcze niecały tydzień temu sięgnęła poziomu 0,65% obecnie fluktuuje wokół 0,50%. Nie oczekujemy większych zmian w notowaniach 10- latki niemieckiej o ile na rynek nie napłyną nowe doniesienia dotyczące rozmów pokojowych pomiędzy Rosją i Ukrainą. Źródłem stabilizacji wyceny będzie bowiem oczekiwanie na wynik posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego, które odbędzie się 14 kwietnia, a które po marcowym niespodziewanym zjastrzębieniu narracji zapowiada się interesująco.
10Y US (%)
Rentowność amerykańskich 10-latek stabilizuję się wokół poziomu 2,40% oczekując na nowe impulsy. Tych może jednak zabraknąć w najbliższych dniach. Nie uważamy bowiem, by protokół z marcowego posiedzenia Fed mógł wnieść coś istotnego a tym samym wpłynąć na wycenę Treasuries. W rezultacie zakładamy, że najbliższe dni upłyną dość spokojnie z zastrzeżeniem na możliwe pogorszenie nastrojów geopolitycznych.
Zobacz także: Szykuje się spora zmienność na notowaniach walut! [EURPLN, EURUSD, USDPLN, EURHUF, EURCZK - prognozy FOREX i komentarz rynkowy]
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję