Smart money zwiastuje spadki na amerykańskich giełdach.
Jedynym ze wskaźników wykorzystywanych do opisania pozycji, jaką zawierają duzi gracze na rynku jest relacja otwartych pozycji w opcjach put (opcje sprzedaży) do otwartych pozycji w opcjach call (opcje kupna). Rynek opcji jest "domeną profesjonalistów" stąd analiza ich zachowań pomaga w trafnej ocenie stanu rynku.
*Koncepcja Smart Money, podobnie jak wskaźnik Foolish Money opiera się na śledzeniu działań tłumu. Z tym, że Smart Money zakłada, że większość ma rację, gdyż śledzi zachowania profesjonalnych graczy, podczas, gdy Foolish Money monitoruje aktywność grupy, która w większości się myli.
Gdy relacja put/call jest większa od 1 oznacza to, że większość uczestników rynku opcji nastawiona jest na spadki instrumentu bazowego. Gdy relacja jest mniejsza niż 1 na rynku występuje tendencja pro-wzrostowa.
Analizując zachowanie traderów na opcjach S&P 100 w tym roku, spadki na giełdach amerykańskich wydają się bardzo prawdopodobne. Historycznie tak wysoka relacja put/call jak obecnie nie miała jeszcze miejsca. W ostatnich 15 latach spadki na indeksie S&P następowały po tym jak relacja put/call wzrastała do poziomu 2,0 (czyli na rynku opcji było dwa razy więcej sprzedających niż kupujących). tym roku relacja put/call była większa niż 2,0 praktycznie przez cały rok, a pierwsze sygnały odwrócenia rynek opcji dawał już pod koniec 2014 roku - tuż przed rozpoczęciem trwającego obecnie trendu bocznego.
Wykres 1. Relacja put/call
Źródło: MarketWatch
Znaczące jest to, że w okresie 1999-2014 odnotowano 15 odczytów, gdy relacja put/call była wyższa niż 2,0, z czego większość z nich wystąpiła w 2014 roku. W roku 2015 do tej pory odnotowano aż 166 takich wskazań! W dodatku po raz pierwszy w historii odnotowano odczyt wskazujący na ponad trzykrotną przewagę ilości sprzedających.
W obliczu cyklu podwyżek stóp procentowych spadki na giełdach w USA wydają się coraz bardziej możliwym scenariuszem. Indeks S&P rośnie od 2009 roku bez większej korekty, a poprzedni okres wzrostowy (zakończony Wielkim Kryzysem) trwał 5 lat.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję