Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

RPP - stopy procentowe bez zmian przynajmniej do końca 2017 roku?

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Swoisty debiut Adama Glapińskiego, nowego szefa NBP i przewodniczącego RPP, jakim było zakończone dziś posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, nie przyniósł niespodzianek. Stopy procentowe zostały utrzymane na niezmienionym poziomie i zapowiada się, że nie zmienią się przynajmniej do końca 2017 roku.

 

Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie:

  • stopa referencyjna 1,50% w skali rocznej;
  • stopa lombardowa 2,50% w skali rocznej;
  • stopa depozytowa 0,50% w skali rocznej;
  • stopa redyskonta weksli 1,75% w skali rocznej;

 

Nowy prezes NBP Adam Glapiński ma bardziej gołębie podejście do polityki pieniężnej od swojego poprzednika Marka Belki. Oznacza to, że cięcie stóp procentowych w celu stymulacji gospodarki oraz ożywienia inflacji stało się bardziej prawdopodobne. W końcu od końca 2012 roku znajdujemy się w cyklu obniżek stóp procentowych, choć ostatnią obniżkę widzieliśmy na początku 2015 roku.

Reklama

 

W tym momencie obniżka stóp procentowych nie była ani oczekiwana ani pożądana. Z jednej strony niepokoić może słaby wzrost gospodarczy w pierwszym kwartale (Polska była jednym z trzech krajów UE, które zanotowały w tym kwartale ujemną dynamikę kwartalną) oraz przedłużający się okres deflacji (w czerwcu ceny spadały z dynamiką 0,8% rocznie). Z drugiej strony złoty znajduje się obecnie pod silną presją związaną z wynikami referendum w Wielkiej Brytanii. Obniżenie stóp procentowych mogłoby się przyczynić do znacznej przeceny polskiej waluty.

 

Jak informuje PAP Biznes, do końca 2017 roku nie powinniśmy się spodziewać żadnych ruchów zre strony NBP w kwestii stóp procentowych.

 

 

Reklama

Więcej dowiemy się jednak podczas dzisiejszej konferencji z udziałem Adama Glapińskiego oraz dwóch innych członków RPP. Początek konferencji o godzinie 16:00.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Jakub Wilk

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.


Tematy

Reklama
Reklama