Po raz 11 w tym roku zbierze się Rada Polityki Pieniężnej żeby zdecydować o wysokości stóp procentowych w Polsce. Po ostatnim posiedzeniu sytuacja wydaje się być napięta. Inflacja sięgnęła 18%, a stopa referencyjna kształtuje się na poziomie 6,75%. Na jaką decyzję zdecyduje się RPP?
Może Cię zaciekawić: Prognozy dla dolara, franka, euro, korony, funta: zobacz, ile złotych możesz zapłacić za te waluty
Bez zmian, a może podwyżki na poziomie FEDu?
Po ostatnim posiedzeniu zdecydowana większość członków Rady Polityki Pieniężnej opowiadała się za zakończeniem cyklu podwyżek. To oczywiście nie jest tożsame z rozpoczęciem obniżania stóp procentowych, bo te na relatywnie wysokim poziomie mogą zostać z nami na lata. Samej decyzji RPP towarzyszyć będą istotne projekcje. Zarówno te dotyczące inflacji jak i wzrostu gospodarczego. To one mogą zmusić Radę do powrotu mocniejszych podwyżek stóp procentowych.
Analitycy są mocno podzieleni i w zasadzie na ten moment równie prawdopodobne wydają się być trzy scenariusze.
- Pierwszy to brak jakichkolwiek ruchów. Za tym scenariuszem mogą przemawiać projekcje działu analiz NBP dot. kształtowania się PKB w Polsce. Kolejna podwyżka uderzyłaby w i tak mizernie zapowiadający się wzrost gospodarczy.
- Drugim scenariuszem jest niewielka podwyżka, o 25 punktów bazowych. Taki scenariusz mógłby mieć miejsce przy projekcjach zakładających wyższy peak inflacji niż miało to miejsce w projekcjach z ubiegłych miesięcy. Dodatkowo oczywiście czynnikiem wpływającym na taką decyzję byłby wyłaniający się obraz spowolnienia gospodarczego w 2023 roku.
- Zdecydowanie mniej prawdopodobnym jest podwyżka stóp w zakresie conajmniej 50 punktów bazowych. Co mogłoby skłonić RPP do podjęcia takiej decyzji? Projekcja inflacji znacznie wyższa niż do tej pory zakładał to Narodowy Bank Polski.
Jak szansę podwyżki stóp procentowych oceniają internauci?
Jaką decyzję podejmie RPP w środę odnośnie stóp procentowych?
— FXMAG (@FXMAGpl) November 7, 2022
Warto też dodać, że decyzja RPP ma miejsce w sytuacji znaczącego wzrostu rentowności obligacji skarbowych. To rodzi oczywiście dyskusję na temat deficytu budżetowego w 2023 roku, a przede wszystkim powoduje, że utrzymanie dotychczasowej polityki przez rząd będzie niezwykle trudnym o ile nie niemożliwym do wykonania zadaniem.
Może Cię zaciekawić: Zemsta polskiego złotego! Kurs euro zaskoczył Polaków
Kurs dolara, a decyzja RPP
Warto zwrócić uwagę na zachowanie się kursu złotego. Nasze rodzima waluta od ponad miesiąca odzyskuje siłę. W stosunku do dolara (licząc od ekstremum) odrobiła 7,5%. Natomiast do euro umocniła się o 4,30%. Oczywiście nie zmienia to faktu, że cały czas znajdujemy się w tendencji umacniania się euro, dolara oraz franka w stosunku do złotego. Pytanie natomiast czy decyzja RPP nie będzie kolejnym piwotem dla sytuacji naszej rodzimej waluty. Wiele wskazuje na to, że tak właśnie może to wyglądać. Wystarczy popatrzeć na reakcję czeskiej korony na decyzję tamtejszego banku centralnego. Z resztą dzień po decyzji Rady Polityki Pieniężnej poznamy wysokość inflacji w USA. Może się okazać, że przy bierności RPP połączonej z inflacją przekraczającą 8% w Stanach zobaczymy kurs dolara ponownie powyżej pułapu 4 złotych i 80 groszy.
Może Cię zaciekawić: Ogromne wahania kursów walut! Na rynku dosłownie polała się krew
Oglądaj analizę wideo
Jak mocno rynkową sytuację może zmienić inflacja w USA?
Z perspektywy globalnej absolutnie kluczowym odczytem będzie informacja o skali wzrostu cen w USA w październiku. Rynek oczekuje wyhamowania inflacji. Poprzednia wartość to 8,2%, a aktualnie prognozowana wynosi 8%. Publikacja danych znacząco niższych niż 8% mogłaby przerodzić się w giełdową euforię, a tym samym kapitał mógłby zacząć odpływać od amerykańskiej waluty. To dałoby przestrzeń do kolejnego już umocnienia się polskiego złotego. Pytanie tylko czy taki odczyt jest rzeczywiście odczytem realnym.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję