Bieżący tydzień obfituje w posiedzenia banków centralnych. Po wczorajszej decyzji RBA przyszła kolej na polski akcent. RPP, jeszcze w pełnym składzie, postanowiła pozostawić stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Dziś po południu poznamy jeszcze decyzję Banku Kanady, a jutro czeka nas kluczowa w tym tygodniu decyzja EBC (zapraszamy na relację live z tego wydarzenia).
Większość ekonomistów spodziewa się, że w tym roku RPP nie dokona żadnych zmian w poziomie stóp procentowych. Dzisiejsza decyzja wpisuje się w te oczekiwania. Rada nie dokonywała zmian od marca 2015 roku i od tego czasu stopa referencyjna utrzymuje się na rekordowo niskim poziomie 1,5%.
W sierpniu Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie:
- stopa referencyjna 1,50% w skali rocznej;
- stopa lombardowa 2,50% w skali rocznej;
- stopa depozytowa 0,50% w skali rocznej;
- stopa redyskonta weksli 1,75% w skali rocznej;
Stopa referencyjna NBP
Ekonomiści uważają, że w przyszłym roku RPP może zdecydować się na podwyżkę stóp procentowych, tym samym podążając za FED-em, który jako pierwszy z istotnych banków centralnych przełamał w zeszłym roku globalny trend obniżek stóp procentowych.
Patrząc jednak na minutki z ostatniego posiedzenia RPP możemy dojść do wniosku, że obecnej Radzie może być nie po drodze z podwyżkami stóp procentowych. Podczas lipcowego posiedzenia część członków Rady, popierająca obniżki poziomu stóp procentowych zwróciła uwagę na wysokie, w porównaniu do innych krajów europejskich, oprocentowanie kredytów dla przedsiębiorstw. Za luźną polityką pieniężną przemawia również przedłużający się okres deflacji.
Nowych informacji na temat planów RPP może udzielić nam Adam Glapiński. Szef NBP i przewodniczący RPP pojawi się dziś o 16:00 na konferencji prasowej w towarzystwie dwóch członków Rady. Dzisiejsze posiedzenie było ostatnim, w którym wziął udział Marek Chrzanowski. Ekonomista złożył rezygnację, którą Senat przyjmie jeszcze w tym tygodniu.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję