Silny wzrost inflacji w styczniu nie skłonił Rady Polityki Pieniężnej do zmiany poziomu stóp procentowych. Tym samym zakończone dziś posiedzenie było 22 z rzędu bez zmian w poziomie stóp. Jak długo Rada będzie tolerować ujemne realne stopy procentowe w gospodarce?
Decyzja Rady Polityki Pieniężnej nie była zaskoczeniem, choć ekonomiści rynki coraz bardziej wyczekują podwyżki stóp procentowych. Te obecnie kształtują się następująco:
- stopa referencyjna 1,50% w skali rocznej;
- stopa lombardowa 2,50% w skali rocznej;
- stopa depozytowa 0,50% w skali rocznej;
- stopa redyskonta weksli 1,75% w skali rocznej;
Stopa referencyjna NBP
Według ostatnich komentarzy RPP, podwyżki stóp procentowych możemy spodziewać się na początku przyszłego roku (Adam Glapiński chce, by Rada zaczęła nad nimi dyskutować pod koniec bieżącego roku). Od czasu ostatniego posiedzenia inflacja po raz kolejny mocno skoczyła, co może mieć wpływ na przyspieszenie podwyżki, choć na ten moment prezes Glapiński wskazywał, że nie spodziewa się, by trend szybkiego wzrostu inflacji utrzymał się, gdyż wynika głównie z efektu bazy w cenach paliw. Mimo wszystko od stycznia mamy w Polsce do czynienia z ujemnymi realnymi stopami procentowymi, czyli z sytuacją, w której inflacja jest wyższa od poziomu stóp procentowych (w rezultacie pieniądz traci na wartości szybciej niż rosną zyski na lokatach). Zjawisko to ma się jeszcze pogłębić, gdyż oczekuje się, że w lutym poziom inflacji wzrósł do 2,1% (oficjalne dane poznamy w przyszły wtorek). Tym samym zbliży się do celu inflacyjnego, ustanowionego na poziomie 2,5%.
O tym, czy silny wzrost inflacji zmienił nastawienie Rady do podwyżek, dowiemy się podczas konferencji prasowej, zaplanowanej na godzinę 16:00.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję