Zadaniem inwestora, który chce zarobić na rynku jest dołączenie się do panującego trendu. Zgodnie z maksymą "Trend i is you firend" inwestor powinien umieć określić koniec korekty. Aby określić koniec ruchu korekcyjnego trzeba na początek poznać i rozróżniać rodzaje korekt z jakimi możemy się na rynku spotkać. Jest to pierwszy krok do wyznaczenia poprawnego kierunku.
Na rynku możemy spotkać następujące układy korekcyjne:
- korekta pędząca
- korekta prosta
- korekta płaska
- korekta nieregularna
Poniżej krótko opiszę rodzaje korekt oraz pokażę jak wyglądają one na historycznym wykresie.
Korekta pędząca
Korekta pędząca pojawia się najczęściej w silnych trendach. Mamy wtedy do czynienia z długimi impulsami i stosunkowo krótkimi ruchami korekcyjnymi. Korekta pędząca składa się z 3 fal. Fale oznaczyłem odcinkami. Pierwsza fala to fala AB, druga fala - BC, trzecia fala - CD. Korekta pędząca charakteryzuje się tym, że wierzchołek C wybija wierzchołek A. Wierzchołek D nie może wybić wierzchołka B!
Wykres 1. Przykład korekty pędzącej w trendzie wzrostowym
Wykres 2. Przykład korekty pędzącej w trendzie spadkowym
Korekta prosta
Korekta prosta również składa się z 3 fal. Tak samo jak w przypadku korekty pędzącej fale podzieliłem na odcinki. Pierwsza fala - AB, druga - BC i trzecia CD. Korekta prosta charakteryzuje sie tym, że wierzchołek C nie wybija wierzchołka A oraz tym, że punkt D musi wybić wierzchołek B.
Wykres 3. Przykład korekty prostej w trendzie wzrostowym
Wykres 4. Przykład korekty prostej w trendzie spadkowym
Korekta płaska
Korekta płaska charakteryzuje się tym, że wierzchołki C oraz D zawierają się w odcinku AB. Inaczej mówiąc wierzchołek C nie może wybić punktu A, natomiast wierzchołek D nie wybija punktu B.
Wykres 5. Przykład korekty płaskiej w trendzie wzrostowy
Wykres 6. Przykład korekty płaskiej w trendzie spadkowym
Korekta nieregularna
Najcięższym przykładem jest korekta nieregularna. W przypadku tego układu najtrudniej wyznaczyć jej potencjalny koniec. Charakteryzuje się ona tym, że wierzchołek C wybija punkt A oraz wierzchołek D wybija punkt B.
Wykres 7. Przykład korekty nieregularnej w trendzie wzrostowym
Wykres 8. Przykład korekty nieregularnej j w trendzie spadkowym
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję