Podczas wtorkowej sesji globalne czynniki wspierające siłę złotego (kontynuacja deprecjacji dolara) równoważone były przez słabsze nastroje głównie na rynkach akcji, jednak złoty pozostawał mocny przez większość dnia, a kurs USD/PLN testował techniczne wsparcia znajdujące się w pobliżu 3,84. Sytuację na złotym zmienił opublikowany po południu wywiad PAP z prezesem NBP, w którym A. Glapiński nie wykluczył, iż jeśli sytuacja gospodarcza rozwinie się w negatywnym kierunku, a prognozy pokażą, że inflacja trwale zmierza do celu, to powrót do dyskusji o cięciu kosztu pieniądza w Polsce może nastąpić szybciej aniżeli w 2026 r. Przekaz ten na wykupionym technicznie w krótkim terminie rynku złotego spowodował realizację zysków z krótkich pozycji na głównych parach z PLN, szczególnie że kurs USD/PLN testował już okolice pierwszych, ważniejszych (ale nie kluczowych) ww. technicznych wsparć.
Środa przyniesie pierwszą w bieżącym tygodniu paczkę danych z polskiej gospodarki za lipiec br., ekonomiści oczekują mocnego odczytu produkcji przemysłowej (wzrostu o 7,3% w ujęciu r/r) i mocnych danych z rynku pracy, co w przypadku potwierdzenia tych prognoz mogłoby podtrzymać pozytywny sentyment względem PLN. Wydaje się jednak, że wtorkowa wypowiedź A. Glapińskiego może sprowokować nieco mocniejszą korektę na głównych parach z PLN (np. w okolice 4,29-4,2950 na EUR/PLN i w pobliże 3,88 na USD/PLN), szczególnie jeśli globalnie wyprzedany w krótkim terminie dolar amerykański zacząłby się korekcyjnie umacniać.
Na bazowych rynkach stopy procentowej podczas wtorkowej sesji rentowności obligacji skarbowych zniżkowały (-7/-4 pb.), mocniej w USA, a dochodowości krajowych SPW poszły w dół w zakresie -5/-3 pb.
Zobacz także: Chcesz kupić mieszkanie? Sprawdź, w jakich miastach masz największe szanse na własne M!
Pozytywne nastroje na głównych parkietach FI podtrzymywały rynkowe wyceny znaczącej skali przyszłych obniżek stóp Fed i EBC, a optymizm inwestorów dodatkowo wsparła obniżka kosztu pieniądza w Szwecji o 25 pb. i zapowiedź możliwych kolejnych cięć stóp na następnych posiedzeniach Riksbanku. Warto dodać, że rentowności obligacji USA zbliżyły się do lokalnych minimów z połowy sierpnia br. podtrzymując tym samym trend spadkowy, który buduje się na nich od końca kwietnia br. Krajowe SPW przez większość sesji były ponownie słabsze od obligacji z rynków głównych, jednak sytuacja zmieniła się po publikacji przez PAP wywiadu z prezesem NBP, w którym wskazał on, że pod pewnymi warunkami, możliwa jest wcześniejsza niż w 2026 r. dyskusja o obniżkach stóp procentowych w Polsce.
Głównym wydarzeniem środy będzie wieczorna publikacja protokołu z lipcowego posiedzenia FOMC, który wskaże jak przebiegała dyskusja dotycząca przyszłej ścieżki stóp Fed, co jest istotne w obliczu jej mocno optymistycznej, obecnej rynkowej wyceny. W kraju wydarzeniem dnia będzie pierwsza w sierpniu aukcja regularna, na której Ministerstwo Finansów zamierza uplasować papiery w przedziale 5-9 mld PLN. W naszej opinii na rynkach bazowych FI nie ma obecnie sygnałów zmiany spadkowych trendów rentowności obligacji skarbowych, choć ostatnie sesje obecnego tygodnia dla utrzymania tych optymistycznych nastrojów będą istotne. W przypadku krajowych SPW przekaz prezesa NBP może sprowokować dalsze spadki ich rentowności o kilka pb., szczególnie, że w krótkim terminie ostatnie wzrosty ich dochodowości spowodowały, iż rynek stał się technicznie nieco wykupiony.
Wykres dnia: Utrzymujące się optymistyczne wyceny skali i tempa obniżek stóp procentowych w USA wywierają presję na niższe rentowności UST oraz na amerykańskiego dolara, którego indeks jest blisko minimum z końca 2023 roku.
Źródło: Refinitiv
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję