W zeszłym roku NBP poniósł rekordową stratę, która w głównej mierze wynikała z sytuacji na rynku obligacji, wywołanej trwającym cyklem podwyżek stóp procentowych. W projekcie ustawy budżetowej na przyszły rok zakładano, że NBP w 2023 roku będzie już na plusie i przekaże kilka miliardów złotych zysków do państwowej kasy. Z nieoficjalnych informacji wynika jednak, że NBP zamknie ten rok ze stratą, która może być jeszcze wyższa niż rok temu.
Kolejny rekord NBP… na minusie?
Z nieoficjalnych informacji, do których dotarł portal Business Insider Polska, wynika że Narodowy Bank Polski w dobiegającym końca 2023 roku może zaksięgować największą stratę w swojej historii. Tym samym przebijając dotychczasową, historycznie wysoką stratę z zeszłego roku. Sama strata NBP na koniec tego roku jest dość zaskakująca. Przede wszystkim dlatego, że w opublikowanym jeszcze przed wyborami parlamentarnymi projekcie budżetu na 2024 rok autorstwa rządu Mateusza Morawieckiego założenia były zgoła inne. Prognozowano w nim, że NBP wesprze budżet w przyszłym roku kwotą 6 mld złotych, które będą tegorocznym zyskiem banku centralnego.
Z nieoficjalnych informacji wynika jednak, że budżet nie będzie mógł liczyć w 2024 roku na wpłatę od NBP, bo ten zakończy bieżący rok na minusie, drugi rok z rzędu. Co więcej, strata za 2023 rok ma być jeszcze wyższa niż rok temu i może wynieść nawet ponad 20 mld złotych. „To wstępny szacunek na podstawie danych na koniec października. Ostateczna kwota może się różnić, ale jeśli do końca roku nie wydarzy się nic nadzwyczajnego z kursem złotego czy stopami procentowymi na świecie, to nie powinna znacząco odbiegać od tej liczby. Kluczowy oczywiście będzie kurs naszej waluty do euro czy dolara z ostatniego dnia roku” - pisze Business Insider, cytując swojego anonimowego informatora z NBP.
Na oficjalne dane NBP będziemy musieli jeszcze sporo poczekać - bank centralny publikuje swoje sprawozdanie finansowe w drugiej połowie kwietnia kolejnego roku.
Z perspektywy wyników finansowych NBP kluczowy będzie kurs polskiego złotego z ostatniej sesji grudnia 2023 roku, bo to na jego podstawie obliczony zostanie rachunek zysków i strat oraz wartość aktywów wchodzących w rezerwy banku. Co ciekawe, im mocniejszy jest PLN, tym większą stratę może ponieść bank centralny. Nasza waluta jest zaś znacznie mocniejsza niż rok temu - na koniec grudnia 2022 roku euro było wyceniane na niemal 4,70 PLN, a dolar na 4,40 PLN. Obecnie zaś za 1 euro płacimy 4,34 PLN, a za dolara 4,03 złotego.
Zobacz także: Był rekordowy zysk, a teraz rekordowa strata, w tym również na giełdzie. NBP pokazało wyniki
BI/NBP:
— Rafał Mundry (@RafalMundry) December 11, 2023
Przed wyborami spodziewano się 6 mld zł zysku z NBP
Dziś nieoficjalnie mówi się nawet o 20 mld starty za ten rok
*celem NBP nie jest wypracowywanie zysku jak w bankach komercyjnych
*często zysk/strata to wynik księgowy
*strata w dużej mierze przez umocnienie złotego https://t.co/80SeDA520C pic.twitter.com/1aaPD0WpgU
Warto przypomnieć, że zgodnie z ustawą o NBP bank centralny jest zobowiązany do przekazania 95 proc. osiągniętego w poprzednim roku kalendarzowym zysku do budżetu państwa. Pozostałe 5 proc. trafia na fundusz rezerwowy. W przypadku gdy NBP kończy rok na minusie, nie wspiera finansowo państwowej kasy.
Zobacz także: Tylko Chiny przed Polską! NBP w czołówce zakupów złota - za nami ważna granica
W 2022 roku polski bank centralny poniósł rekordową stratę, która wyniosła 16 943 670 700 złotych. Był to jednocześnie dopiero trzeci rok zakończony na minusie we współczesnej (po 2000 roku) historii NBP. Wynikała ona przede wszystkim z prowadzonej przez bank centralny polityki monetarnej, która w zeszłym roku była mocno restrykcyjna. W 2022 roku stopy procentowe w Polsce poszły w górę łącznie aż osiem razy (ostatnia podwyżka we wrześniu), rosnąć z poziomu 1,75 do obecnych 6,75% stopy referencyjnej. Trzeba jednak podkreślić, że wspomniane niemal 17 mld złotych na minusie to niezrealizowana strata, która widnieje w bilansie banku centralnego. Narodowy Bank Polski wciąż bowiem trzyma w swoim portfelu obligacje skarbowe, które w 2022 roku mocno straciły na wartości.
W 2021 roku natomiast NBP osiągnął najwyższy zysk w swojej historii - wyniósł on 10,975 mld złotych, podczas gdy w 2020 roku było to 9,3 mld złotych na plusie.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję