Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

RBS zdecyduje się na ujemne oprocentowanie jeśli BoE zejdzie poniżej zera

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

RBS (Royal Bank of Scotland) może być pierwszym bankiem w Wielkiej Brytanii, który zdecyduje się na obciążenie depozytów klientów ujemną stopą procentową jeśli Bank Anglii obniżyłby poziom swojej stopy procentowej poniżej zera. Ujemne oprocentowanie dotyczyłoby wyłącznie klientów biznesowych i komercyjnych. Depozyty klientów detalicznych nie zostałyby oprocentowane ujemną stopą.

 

W liście do około 1,3 miliona klientów RBS ostrzegł, że w sytuacji, gdy stopy procentowe na świecie znajdują się na bardzo niskich poziomach bank może być zmuszony do stosowania ujemnej stopy procentowej.

„Rozważymy wszelkie konieczne działania w sytuacji gdy główna stopa procentowa Banku Anglii spadnie poniżej zera, ale zrobimy wszystko co w naszej mocy by zabezpieczyć naszych klientów przed jakimikolwiek skutkami” – czytamy w oświadczeniu rzecznika RBS.

Rzecznik przyznał jednak, że w przypadku obcięcia stopy procentowej przez Bank Anglii do poziomu ujemnego istnieje bardzo niskie prawdopodobieństwo na to, że koszty te zostaną przeniesione na klientów.

Reklama

 

BoE zdecyduje się na ujemne stopy?

Jeśli Bank Anglii zdecydowałby się na wprowadzenie ujemnej stopy procentowej to stałby się 6 bankiem centralnym na świecie, który korzystałby z tego niekonwencjonalnego narzędzia. Obecnie ujemne stopy procentowe obowiązują w Szwajcarii, Daniii, Szwecji, strefie euro i w Japonii. W dwóch ostatnich gospodarkach ujemne stopy procentowe wywołują mocny sprzeciw sektora bankowego, gdyż ograniczają zyski banków.

Na ten moment Bank Anglii raczej nie zdecyduje nie na wprowadzenie ujemnych stóp procentowych. Obecny poziom (0,5%) jest i tak najniższym w historii i utrzymywany jest od 2009 roku. Najbliższą decyzję w sprawie stóp procentowych poznamy już 4 sierpnia. Konsensus rynkowy zakłada obniżkę do poziomu 0,25%, choć Bank JP Morgan uważa, że możliwa jest obniżka nawet do poziomu 0%. Bank Anglii niejednokrotnie stosował cięcia o 50 pb w okresach dużych zagrożeń dla gospodarki.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Jakub Wilk

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.


Tematy

Reklama
Reklama