Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Raport walutowy Noble Securities [15.12.16]

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

USD wsparty podwyżką stóp i jastrzębim nastawieniem FED

Zgodnie z konsensusem rynkowym Rezerwa Federalna po 12-miesięcznej przerwie zdecydowała się na dalszą normalizację polityki pieniężnej. Decyzją FOMC przedział stopy funduszy federalnych wzrósł o 25pb do poziomu 0,50-0,75%. Fed zdecydował się jasno zasygnalizować rynkom, że zmienia nastawienie na bardziej jastrzębie, co stało się impulsem do dalszej aprecjacji dolara i wzrostu rentowności amerykańskich obligacji. Z komunikatu jasno wynika, że decyzja o podwyżce była argumentowana dalszą poprawą sytuacji na rynku pracy, wzrostem aktywności gospodarczej, spadkiem stopy bezrobocia i wyższymi oczekiwaniami inflacyjnymi. Jeśli chodzi o oczekiwania odnośnie poziomu stóp procentowych w przyszłym roku, to zdecydowana większość członków FOMC spodziewa się wzrostu stóp procentowych o 0,75%. Co więcej w długim okresie spodziewany jest także nieznaczny wzrost kosztu pieniądza. Czynnikiem prowzrostowym dla dolara okazała się też retoryka Janet Yellen, która podczas konferencji prasowej stwierdziła, że Fed będzie kontynuował zacieśnianie polityki monetarnej oraz przyznała, że nie preferuje takiej polityki, która miałaby doprowadzić do przestrzelenia celu inflacyjnego. Jeśli zgodnie z oczekiwaniami wzrost gospodarczy będzie kontynuowany, a presja inflacyjna w USA będzie coraz większa, to Fed będzie kontynuował działania mające na celu stopniowy wzrost stóp procentowych. Czynnikiem ryzyka dla takiego scenariusz pozostaje polityka Trumpa, słabsze tempo światowego wzrostu gospodarczego oraz ewentualny wzrost niepewności na rynkach finansowych w przyszłym roku, który zazwyczaj opóźniał podwyżki stóp procentowych przez Fed.

Złoty znalazł się pod presją sprzedających po decyzji FED. Przede wszystkim silne wzrosty obserwowaliśmy na parze USD/PLN, która powróciła w dniu wczorajszym w okolice 4,2200. Z technicznego punktu widzenia notowania mogą obecnie kierować się w okolice 4,2634, gdzie znajduje się lokalny szczyt z 5.XII. Eurozłoty odbił w okolice 4,4450. Dziś notowania złotego pozostaną pod wpływem wczorajszej decyzji FOMC oraz danych z USA, gdzie zostanie opublikowany indeks NY EmpireState, wskaźnik Fed z Filadelfii i indeks rynku nieruchomości NAHB, inflacja CPI oraz wstępny odczyt indeksu PMI dla sektora przemysłowego.

 

EUR/USD

Eurodolar nie zdołał wczoraj przetestować wsparcia w postaci minimum lokalnego z 8.III.2015 roku. Notowania lekko skorygowały wczorajsze spadki, jednak parze nie udał się wyjść powyżej 23,6% zniesienia Fibo całości impulsu spadkowego z poziomu 1,0669 oraz strefy oporu w rejonie 1,0515/25. Utrzymujący się dobry sentyment do dolara może stać się impulsem do podjęcia próby zejścia poniżej poziomu 1,0460. Ewentualne wyjście powyżej najbliższej strefy oporu może stać się impulsem do pogłębienia korekty wzrostowej na tej parze.

Reklama

 

EURUSD H4EURUSD H4

 

USD/CAD

Spadki na USD/CAD wyhamowały w rejonie 61,8% zniesienia Fibo całości wzrostów realizowanych z poziomu 1,2763. Jastrzębi komunikat Fedprzyczynił się do silnego umocnienia USD, które doprowadziło notowania tej pary powyżej 200- i 100-okresowej średniej EMA i obecnie USD/CAD oscyluje tuz poniżej płowy zniesienia ostatniego impulsu spadkowego z poziomu 1,3588 oraz 50-okresowej średniej EMA. W sytuacji kontynuacji umocnienia USD para powinna kierować się w rejon 1,3400, który niegdyś wyznaczał silne wsparcie. Aktualną barierę dla strony podażowej stanowią okolice 1,3250.

 

Reklama

USDCAD - dailyUSDCAD - daily

 

Komentarz przygotowała:

Anna Wrzesińska

Noble Securities S.A.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Noble Securities DM null

Noble Securities DM

Noble Securities S.A. to jeden z pierwszych domów maklerskich, działający na polskim rynku kapitałowym od 1994 r. Noble Securities S.A. udostępnia swoim Klientom dostępne na rynku instrumenty finansowe w tym akcje, obligacje, kontrakty terminowe oraz fachowe wsparcie maklerów działających na rynku papierów wartościowych.

Autora możesz obserwować na LINKEDIN | FACEBOOK TWITTER


Tematy

Reklama
Reklama