Rada Polityki Pieniężnej: szykują się solidne zmiany! Stopy procentowe a notowania polskiego złotego - kwartalnik ekonomiczny
![Rada Polityki Pieniężnej: szykują się solidne zmiany! Stopy procentowe a notowania polskiego złotego - kwartalnik ekonomiczny [polityka pieniężna NBP, skład RPP, cykle podwyżek, prognoza stóp] | FXMAG INWESTOR](https://admin.fxmag.pl/api/image?url=media/pics/rady-polityki-pienieznej-szykuja-sie-solidne-zmiany-stopy-procentowe-a-notowania-polskiego-zlotego-kwartalnik-ekonomiczny-polityka-pieniezna-nbp-sklad-rpp-cykle-podwyzek-prognoza-stop.jpg&w=900)
Ostatnie trzy miesiące przyniosły radykalną zmianę nastawienia RPP. Pomiędzy październikiem a grudniem Rada trzykrotnie podniosła stopy procentowe, łącznie o 165pb. W efekcie podwyżek o 40, 75 i 50 pb, stopa referencyjna NBP osiągnęła 1,75% i znalazła się powyżej poziomu sprzed pandemii (1,50%) i najwyżej od 2015.
W ocenie NBP gros wzrostu inflacji wynika z czynników przejściowych i egzogenicznych, jednak Rada dostrzega już także proinflacyjne oddziaływanie ożywienia gospodarczego, w tym silnego wzrostu dochodów konsumentów. Oznacza to, że istnieje ryzyko utrzymywania się inflacji CPI powyżej celu NBP w średnim terminie, a to „zapowiada” dalsze podwyżki stóp. Paradoksalnie, obecna RPP, postrzegana przez rynek jako najbardziej „gołębia” spośród dotychczasowych Rad, może dokonać podwyżek stóp w największej skali od ponad dwóch dekad.
Przewidujemy, że RPP będzie kontynuować podwyżki stóp procentowych, a stopa referencyjna dotrze w 2022 do poziomu 3,5%. Podwyżki stóp procentowych będą następować w trakcie płynnej zmiany składu Rady. Grudniowa zapowiedź kontynuacji podwyżek, o ile nie zmienią się okoliczności gospodarcze, sprawia, że prawie pewny jest ruch o (co najmniej) 50pb w styczniu.
Kolejnej podwyżki oczekujemy już w lutym, chociaż będzie to posiedzenie nietypowe, bez nowych danych inflacyjnych. Więcej merytorycznych argumentów w postaci danych, a także zaktualizowanej projekcji inflacyjnej, RPP będzie miała w marcu. Według nas wskażą one na zasadność kontynuacji podwyżek. Działania RPP będą skumulowane na początku 2022, kiedy będziemy obserwować najsilniejsze wzrosty aktywności gospodarczej (w tym konsumpcji), a także najwyższą dynamikę płac. Istotnym źródłem niepewności dla prognozy – poza czynnikami makroekonomicznymi - jest zmiana składu RPP.
Od marca większość w Radzie będą stanowili nowi członkowie. Zakładamy, że profil nowej RPP, pod prawdopodobnym dalszym przewodnictwem prof. A.Glapińskiego, będzie nadal relatywnie „gołębi”. To zmniejsza wg nas prawdopodobieństwo kontynuacji podwyżek w 2h22-2023, kiedy dynamika wzrostu PKB (w tym zwłaszcza konsumpcji) będzie już wyraźnie niższa niż obecnie.
Przed nową Radą stanie trudne zadanie – podwyżki stóp nie zwalczą istotnych kosztowych komponentów presji inflacyjnej (m.in. stąd w naszych prognozach przewlekłość podwyższonej inflacji), a jednocześnie mogą spowolnić/utrudnić proces inwestycyjny, konieczny zarówno do dostosowania gospodarki do zaostrzanych wymogów środowiskowych, jak i do strukturalnych zmian zachodzących na rynku pracy.
Główne czynniki niepewności dla prognozy stóp procentowych to: (1) kształt „tarczy antyinflacyjnej”, (2) zmiany cen surowców i kursu PLN, (3) skład nowej RPP od 2022.
***Materiał pochodzi z raportu
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję