Wczorajsza sesja rozpoczęła się od umocnień na rynkach azjatyckich, które popychane były ku wzrostom z powodu umocnienia się cen ropy naftowej. Pozytywny sentyment do ryzykownych aktywów finansowych utrzymywał się przez większą część dnia. Późnym popołudniem opublikowane zostały jednak dane o zapasach ropy naftowej, które potwierdziły wzrost zapasów i spowodowały rozpoczęcie kolejnej fali spadkowej na rynku tego surowca. Działania kartelu OPEC, które skupiły sie na zamrożeniu obecnej wielkości produkcji na niewiele się zdały. Można zatem spodziewać się, że cena ropy naftowej ponownie podąży ku poziomowi 30$ za baryłkę.
Wykres 1. Ropa naftowa typu WTI interwał D1
Bardzo ważnym wydarzeniem dla całej Unii Europejskiej jest aktualnie odbywający się szczyt szefów Państw UE, który w głównej mierze ma rozwiązać problem pozostania Wielkiej Brytanii w strukturach Wspólnoty. Jeżeli nie udałoby sie osiągnąć porozumienia, inwestorzy muszą liczyć się z wysoką zmiennością na parach walutowych połączonych z funtem. Bardziej prawdopodobne jest jednak pozostanie Wielkiej Brytanii w strukturach UE. Obydwa podmioty dużo więcej straciłyby w wyniku takiej rozłąki. Mogłoby to także zaburzyć prawidłowe funkcjonowanie całej Unii i rozpocząć proces jej powolnego rozpadu.
W tym kontekście należy obserwować wszelkie nowe doniesienia, ponieważ mogą one ułatwić proces podejmowania decyzji handlowych.
Z ciekawą sytuacją traderzy mają do czynienia na parze EURGBP, gdzie wykres utworzył kolejną korektę o bardzo proporcjonalnej wielkości, jak dokonywało się to już w przeszłości. Połączenie tego poziomu z decyzjami na temat rozstrzygnięcia w sprawie BREXIT-u, mogą spowodować rozpoczęcie procesu umocnienia się brytyjskiego funta.
Wykres 2. Para walutowa EURGBP interwał miesięczny
Z powodu osłabienia cen ropy naftowej kolejny już raz silniejszych wzrostów doczekaliśmy się na złocie, które wczoraj ponownie próbowało przełamać poziom 1235$ za uncję. Na razie jednak notowania są poniżej tego poziomu. Teraz wszystko powinno być uzależnione od sentymentu inwestorów, który kształtować się będzie w kolejnych dniach do ryzykownych aktywów finansowych.
Wykres 3. Surowiec GOLD interwał D1
Przechodząc na koniec do kalendarza makroekonomicznego w dzisiejszym dniu warto zwrócić uwagę na wielkość sprzedaży detalicznej, którą poznamy z Wielkiej Brytanii o 10:30. Popołudniu natomiast z Kanady napłyną dane o inflacji CPI i podobne dane ze Stanów Zjednoczonych. Mogą one wpłynąć na proces podwyższania stóp procentowych w USA.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję