Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Przygotowanie do sesji - UWAGA DANE! [22.09.17]

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Dziś na sytuację na rynku walutowy wpływać może niewiele czynników o charakterze makroekonomicznym. Z tego względu spodziewamy się umiarkowanej zmienności w notowaniach głównych walut. Day-traderzy, w poszukiwaniu silniejszych ruchów dziś mogą skupić się na parach z GBP i JPY. ‘Omijać’ należy z kolei pary z CAD.

 

W trakcie sesji europejskiej jedynym wydarzeniem, jakie może mieć wpływ na notowania walut, będzie przemówienie Petera Praeta z Europejskiego Banku Centralnego. Niemiec, jako członek zarządu EBC, ma stałe prawo do głosowania podczas posiedzeń Rady Prezesów, przez co jego komentarze dotyczące polityki pieniężnej należy każdorazowo uznać za istotne. W ostatnich dniach mieliśmy do czynienia ze sporą ilością przemówień decydentów z EBC. Nie przyniosły one jednak istotnych szczegółów w kwestii zmian w nastawieniu polityki pieniężnej Banku. Z tego względu nie miały zauważalnego wpływu na notowania euro.

W przypadku sesji amerykańskiej najważniejsze publikacje będą miały miejsce o godzinie 16:00, co od razu sugeruje nam, że nie będą to dane mogące wywołać bardzo silne ruchy kursu dolara amerykańskiego, gdyż kluczowe wskaźniki makroekonomiczne z gospodarki USA publikowane są zazwyczaj o 14:30. Dzisiejszy zestaw danych obejmie wskaźnik zaufania konsumentów (opracowywany przez Conference Board), a także dane z pierwotnego rynku nieruchomości w USA. Popołudniu czekają nas również przemówienia przedstawicieli Fed. Najpierw usłyszymy Lorettę Mester. Po szefowej oddziału Fed z Cleveland należy spodziewać się dość jastrzębiej retoryki. Jej komentarze dotyczące polityki pieniężnej nie mają obecnie dużej wagi, jako że Mester nie ma w tym roku prawa do głosowania podczas posiedzeń FOMC. Szefowa Fed z Cleveland będzie je miała jednak już w przyszłym roku, dlatego warto w jej wypowiedziach zwracać uwagę na informacje dotyczące zmian poziomu stóp procentowych w dłuższej perspektywie. Istotniejsze od komentarzy Mester, mogą okazać się słowa Lael Brainard – członkini Rady Gubernatorów (ze stałym prawem do głosowania podczas posiedzeń FOMC). Nastawienie Brainard do polityki pieniężnej można uznać za mocno gołębie – w ostatnim czasie stwierdziła, że preferuje wolniejszą ścieżkę podwyżek stóp procentowych. Jej komentarze dotyczące przyszłych podwyżek mogą wskazać jak Brainard będzie głosować na kolejnych posiedzeniach FOMC. Największe znaczenie może mieć przemówienie szefowej Fed, Janet Yellen, która jako członek Rady Gubernatorów ma stałe prawo do głosowania podczas posiedzeń decyzyjnych. Yellen będzie dziś przemawiać podczas dorocznego spotkania Krajowego Stowarzyszenia Ekonomii Biznesu (NABE). Temat tego spotkania to „Perspektywy wzrostu: ponowna ocena fundamentów”. W przypadku przemówienia Yellen rynki mogą zwracać uwagę na ewentualne wskazówki dotyczące grudniowej podwyżki stóp procentowych. Nie bez znaczenia mogą być również komentarze dotyczące wpływu procesu redukcji bilansu Fed na rynki. Szczególnie z tego względu, że proces ten rozpocznie się już w najbliższy poniedziałek.

Najbliższa sesja azjatycka nie powinna przynieść istotnych zmian na rynku walutowym z racji braku istotnych wydarzeń o charakterze makroekonomicznym. Rynki mogą w spokoju oczekiwać na kolejną sesję, podczas której kluczowym wydarzeniem będzie decyzja RBNZ w sprawie stóp procentowych. Oczywiście, taki spokojny scenariusz możliwy będzie tylko w przypadku, gdy na notowania walut nie wpływać będą czynniki inne niż makroekonomiczne. W obliczu napięć związanych z Koreą Północną nie należy jednak nic brać za pewnik.

Reklama

 

Sesja europejska (26.09.17)

14:00 – EUR – Przemawia Peter Praet (EBC) 

 

Sesja amerykańska (26.09.17)

15:30 – USD – Przemawia Loretta Mester (Fed)

16:00 – USD – Wskaźnik nastrojów konsumentów (wg Conference Board); Sprzedaż nowych nieruchomości

16:30 – USD – Przemawia Lael Brainard (Fed/FOMC)

Reklama

18:45 – USD – Przemawia Janet Yellen (Fed/FOMC)

 

Sesja azjatycka (27.09.17)

Brak istotnych wydarzeń

 

Oczekiwana zmienność

To, na których parach walutowych może wystąpić najwyższa zmienność, może zasygnalizować nam rynek opcji. Jest to rynek, dla którego kluczowy nie jest kierunek zmiany ceny/kursu poszczególnych walorów, ale ich zmienność. Cena opcji uzależniona jest od zmienności oczekiwanej przez inwestorów, dzięki czemu możemy ocenić jak silnych ruchów się spodziewają.

Rynek opcji wskazuje, że czeka nas sesja z umiarkowaną zmiennością na rynku walutowym. Najsilniejszych ruchów można spodziewać się w przypadku walut, których notowania można uznać za ‘naturalnie’ najbardziej zmienne w przypadku głównych walut. Są to jen japoński i funt brytyjski, a także w nieco mniejszym stopniu dolar nowozelandzki. W puli analizowanych par walutowych najwyższą oczekiwaną zmienność mamy dla par:

  • GBP/JPY – 0,98%
  • USD/JPY – 0,93%
  • NZD/USD – 0,90%
  • GBP/CHF – 0,90%
Reklama

Z drugiej strony, najniższą zmiennością spośród głównych walut  mogą się dziś cechować notowania dolara kanadyjskiego. Stosunkowo mało ruchliwy powinien być również frank szwajcarski, a także euro i dolar australijski. Pary z najniższą oczekiwaną zmiennością to:

  • EUR/CHF – 0,67%
  • EUR/CAD – 0,70%
  • USD/CAD – 0,72%

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Jakub Wilk

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.


Reklama
Reklama