Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Przygotowanie do sesji - UWAGA DANE! [22.09.17]

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Przed nami ostatni dzień handlowy w niezwykle ciekawym dla rynku walutowego tygodniu. Choć w piątek poznamy jeszcze kilka danych makroekonomicznych, które mogą mieć istotny wpływ na notowania walut, to rynki nie oczekują zbyt dużej zmienności dla głównych walut. Wyjątkiem jest dolar nowozelandzki.

 

W trakcie sesji europejskiej istotne powinny być publikacje wskaźników PMI. Markit Economics poda dziś wstępne wartości tych wskaźników dla gospodarki Francji, Niemiec i całej strefy euro. Notowania euro mogą reagować już na publikację dla Francji i Niemiec, ale z perspektywy rynku walutowego najważnieszje powinny okazać się odczyty dla gospodarki całej strefy euro. Będą to dane oparte na niepełnej puli ankiet kierowanych do menadżerów sektora usługowego i przemysłowego. Ostateczne wyniki poznamy dopiero 2 października.

Na notowania euro wpływać mogą również dzisiejsze wypowiedzi przedstawicieli Europejskiego Banku Centralnego. Na dziś zaplanowane są przemówienia Benoit Coeure, Mario Draghiego (dwukrotnie) i Vitora Constancio (dwukrotnie). Ich słowa mogą mieć wpływ na notowania wspólnej waluty, o ile poruszą tematy związane ze zmianami polityki pieniężnej EBC.

Dziś opublikowane zostaną także dane o bezrobociu w Polsce. Ten odczyt może okazać się interesujący, gdyż w ubiegłym miesiącu spadek bezrobocia niespodziewanie wyhamował, co jest dość wczesnym okresem w roku, biorąc pod uwagę cykliczność polskiego rynku pracy. Dla rynku walutowego dane mogą mieć mimo wszystko mniejszą istotność i reakcja notowań dolara wydaje się możliwa tylko przy znacznym odchylenia od prognoz – te zakładają spadek stopy bezrobocia z 7,1% do 7,0%.

Reklama

Dużo większy wpływ na notowania walut może mieć wieczorne przemówienie premier Wielkiej Brytanii. Theresa May, na niedługo przed zakończeniem sesji handlowej, wygłosi przemówienie dotyczące Brexitu. Będzie ono miało miejsce w kościele Santa Maria Novella we Florencji. May liczy, że jej słowa przełamią impas w negocjacjach z Unią Europejską w sprawie Brexitu.

W trakcie sesji amerykańskiej kluczowe wydarzenia dotyczyć będą dolara kanadyjskiego. Dziś poznamy dane o inflacji w sierpniu u obrotach w handlu detalicznym w lipcu. To niezwykle istotne odczyty w kontekście dalszych podwyżek stóp procentowych w Kanadzie. Z tego względu mogą wywołać silne ruchy na parach z dolarem kanadyjskim.

Popołudniu czeka nas również kilka istotnych wydarzeń dla dolara amerykańskiego. Wpływ na notowania tej waluty mogą mieć odczyty indeksów PMI (analogicznie jak w przypadku danych dla gospodarek europejskich). Dodatkowo, na dziś zaplanowane są przemówienia dwóch przedstawicieli Fed: Esther George i Roberta Kaplana. W przypadku George możemy spodziewać się jastrzębich komentarzy, które mają jednak mniejszą istotność ze względu na to, że szefowa Fed z Kansas City w tym roku nie głosuje podczas posiedzeń FOMC. Aktywny wpływ na kształtowanie polityki pieniężnej Fed w tym roku ma z kolei Kaplan. Jego nastawienie do polityki pieniężnej w ostatnim czasie było dość neutralne, z lekkim odchyleniem w stronę obozu gołębi.

 

Sesja europejska (22.09.17)

09:00 – EUR – PMI dla Francji

09:15 – EUR – Przemawia Bonoit Coeure (EBC)

Reklama

09:30 – EUR – PMI dla Niemiec

10:00 – EUR – PMI dla strefy euro

10:00 – PLN – Stopa bezrobocia w Polsce

10:00 – EUR – Przemawia Mario Draghi (prezes EBC)

11:30 – EUR – Przemawia Mario Draghi (prezes EBC)

13:15 – EUR – Przemawia Vitor Constancio (EBC)

Reklama

15:15 – EUR – Przemawia Vitor Constancio (EBC)

21:00 – GBP – Przemawia Theresa May (premier Wielkiej Brytanii) 

 

Sesja amerykańska (22.09.17)

14:30 – CAD – Inflacja i sprzedaż detaliczna w Kanadzie

15:30 – USD – Przemawia Esther George (Fed)

15:45 – USD – PMI dla USA

Reklama

19:30 – USD – Przemawia Robert Kaplan (Fed/FOMC)

 

Oczekiwana zmienność

To, na których parach walutowych może wystąpić najwyższa zmienność, może zasygnalizować nam rynek opcji. Jest to rynek, dla którego kluczowy nie jest kierunek zmiany ceny/kursu poszczególnych walorów, ale ich zmienność. Cena opcji uzależniona jest od zmienności oczekiwanej przez inwestorów, dzięki czemu możemy ocenić jak silnych ruchów się spodziewają.

Ci ciekawe, dziś rynki nie spodziewają się znaczącej zmienności na podstawowych parach walutowych, nawet pomimo tego, że kilka głównych walut (przede wszystkim dolar kanadyjski) może czeka na istotne publikacje makroekonomiczne. Stosunkowo niską oczekiwaną zmienność możemy zrzucić na fakt weekendu.

Wśród walut, których notowania mogą ruszać się najbardziej znajdziemy dziś dolara nowozelandzkiego i funta. Wygląda więc na to, że rynki uznało, iż w perspektywie overnight największy wpływ na notowania walut mogą mieć czynniki polityczne: wybory parlamentarne w Nowej Zelandii, a także przemówienie Theresy May, dotyczące Brexitu. Największej zmienności możemy spodziewać się na parach:

  • NZD/USD – 1,08%
  • GBP/JPY – 0,86%
  • GBP/CAD – 0,81%
  • GBP/USD – 0,75%

Tradycyjnie, najniższej zmienności można spodziewać się na parach z frankiem szwajcarski. Rynki nie oczekują również silnych ruchów na parach z dolarem kanadyjskim. Wydaje się mimo wszystko, że wpływ dzisiejszej publikacji o inflacji w Kanadzie na rynek walutowy jest w tym przypadku niedoszacowany. Najmniej ruchliwymi parami walutowymi w zestawieniu mogą być:

  • EUR/CAD – 0,33%
  • USD/CAD – 0,48%
  • EUR/CAD – 0,49%

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Jakub Wilk

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.


Reklama
Reklama