Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Przygotowanie do sesji - UWAGA DANE! [20.09.17]

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Przed nami nadzwyczaj interesujący okres na rynku walutowym. W ciągu najbliższej doby rynek walutowy będzie miał do zdyskontowania sporą liczbę niezwykle istotnych danych o charakterze makroekonomicznym. Na podwyższoną zmienność szczególnie narażone będą pary walutowe z dolarem amerykańskim,  a także funtem brytyjskim i dolarem nowozelandzkim.

 

Już podczas sesji europejskiej na rynku walutowym może się dziać sporo, a uwaga inwestorów skupiona będzie na brytyjskim funcie. Dziś poznamy dane o obrotach w handlu detalicznym. Będzie to bardzo ważny odczyt w kontekście zbliżających się podwyżek stóp procentowych. Pozytywna publikacja może podnieść oczekiwania co do rozpoczęcia cyklu podwyżek i tym samym wpłynąć znacząco na notowania funta. Ten w ostatnich dniach i tak wykazywał relatywnie wysoką zmienność w porównaniu do innych ważnych walut.

Sesja amerykańska związana będzie głównie z dolarem amerykańskim. Choć kluczowe wydarzenia dla tej waluty rozegrają się wieczorem, to już późnym popołudniem dolar może reagować na publikację danych z wtórnego rynku nieruchomości. Ta publikacja może spowodować ruchy na kluczowych parach z USD o zasięgu około kilkunastu pipsów, choć inwestorzy mogą zwrócić na nią mniejszą uwagę, będąc mniej aktywnymi w oczekiwaniu na wieczór. Po drodze będą mieli jeszcze jedną istotną publikację, tym razem mogącą ‘namieszać’ na rynku ropy naftowej. Dane o zapasach tego surowca w Stanach Zjednoczonych mogą istotnie wpłynąć na jego cenę.

Wreszcie wieczorem uwaga praktycznie całego rynku skupiona będzie na Fed. Bank centralny ze Stanów Zjednoczonych będzie podejmował decyzje w sprawie polityki pieniężnej. Inwestorzy będą oczekiwać konkretów w sprawie procesu redukcji bilansu, a także informacji o przyszłej ścieżce podwyżek stóp procentowych. Dolar będzie narażony na znacznie podwyższoną zmienność w okresie publikacji decyzji i oświadczenia FOMC (odpowiednik polskiej Rady Polityki Pieniężnej), a także w trakcie konferencji prasowej z udziałem szefowej Fed – Janet Yellen.

Reklama

Emocje na rynkach nie skończą się na sesji amerykańskiej. W nocy, podczas sesji azjatyckiej, silne ruchy mogą wystąpić na parach z dolarem nowozelandzkim i jenem japońskim. W przypadku  pierwszej z tych walut jest to związane z publikacją danych o PKB Nowej Zelandii w II kwartale bieżącego roku. W przypadku tak istotnych danych ruchy na kluczowych parach z NZD o zasięgu około 100 pipsów nie powinny być zaskoczeniem, przy czym wszystko zależeć będzie od odchylenia danych od prognoz. Z kolei japoński jen może reagować na decyzje Banku Japonii w sprawie polityki pieniężnej. W przypadku tego posiedzenia banku centralnego oczekiwania inwestorów nie są aż tak rozbudzone jak w przypadku Fed, gdyż na ten moment wszystko wskazuje, że BoJ nie zamierza zmieniać parametrów swojej polityki pieniężnej. Warto mieć na uwadze to, że bank centralny z Japonii nie ma stałej godziny publikacji decyzji po posiedzeniu decyzyjnym (podobnie jak Rada Polityki Pieniężnej NBP), przez co można dokładnie określić kiedy na parach z JPY może wystąpić podwyższona zmienność.

 

Sesja europejska (20.09.17)

10:30 – GBP – Sprzedaż detaliczna w Wielkiej Brytanii

 

Sesja amerykańska (20.09.17)

16:00 – USD – Dane z pierwotnego rynku nieruchomości w USA

16:30 - WTI - Zapasy ropy naftowej w USA

Reklama

20:00 – USD – Decyzja Fed w sprawie polityki pieniężnej

20:30 – USD – Konferencja prasowa z udziałem Janet Yellen

 

Sesja azjatycka (21.09.17)

00:45 – NZD – PKB Nowej Zelandii w II kwartale 2017 roku

05:00* - JPY - Decyzja BoJ ws. polityki pieniężnej

07:10 – AUD – Przemawia Philip Lowe (prezes RBA)

Reklama

08:30 - JPY - Konferencja prasowa BoJ

*BoJ nie ma ściśle ustalonych godzin publikowania decyzji dotyczących polityki pieniężnej, ale najczęściej publikowane są one około 4:00 czasu polskiego

 

Oczekiwana zmienność

To, na których parach walutowych może wystąpić najwyższa zmienność, może zasygnalizować nam rynek opcji. Jest to rynek, dla którego kluczowy nie jest kierunek zmiany ceny/kursu poszczególnych walorów, ale ich zmienność. Cena opcji uzależniona jest od zmienności oczekiwanej przez inwestorów, dzięki czemu możemy ocenić jak silnych ruchów się spodziewają.

Rynek opcji potwierdza to, co można było wywnioskować z analizy kalendarza makroekonomicznego. Najwyższej zmienności w ujęciu overnight należy spodziewać się na parach z dolarem amerykańskim i funtem brytyjskim. Znaczących ruchów kursowych można oczekiwać również w przypadku par z dolarem nowozelandzkim i jenem japońskim. Wśród par walutowych łączących 8 najważniejszych walut świata, najwyższą oczekiwaną zmienność mamy na parach:

  • USD/NZD – 1,26%
  • USD/JPY – 1,26%
  • GBP/JPY – 1,23%
  • GBP/USD – 1,23%

Znacząco niższej zmienności można spodziewać się na parach z dolarem kanadyjskim i euro. Słabo pod tym względem wypadają także pary z dolarem australijskim i frankiem szwajcarskim. Wśród podstawowych par najniższej zmienności spodziewamy się w przypadku poniższych:

  • EUR/CHF – 0,67%
  • EUR/AUD – 0,77%
  • EUR/CAD – 0,83%

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Jakub Wilk

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.


Reklama
Reklama