Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Przygotowanie do sesji - UWAGA DANE! [19.09.2017]

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Najistotniejsze dla rynku walutowego wydarzenia o charakterze makroekonomicznym związane są z drugą połową bieżącego tygodnia, ale w trakcie najbliższej doby również czeka nas kilka istotnych publikacji. Najbardziej interesującymi walutami powinny być dolar nowozelandzki i japoński jen, a rynek opcji wskazuje dodatkowo na brytyjskiego funta.

 

Podczas sesji europejskiej najistotniejsza publikacją będzie ta dotycząca nastrojów gospodarczych w Niemczech i strefie euro. Indeksy przygotowane przez instytut ZEW mają co prawda nieco mniejszą wagę (w przypadku oceny niemieckiej gospodarki) niż te publikowane przez instytut Ifo (najnowsza publikacja będzie miała miejsce w najbliższy poniedziałek), ale i tak mogą wywołać zmianę kursu kluczowych par z euro o kilka do kilkunastu pipsów.

Dziś poznamy również pakiet istotnych danych z polskiej gospodarki (za sierpień). W pierwszej kolejności będą to dane o obrotach w handlu detalicznym. Nieco mniej istotne będą dane o produkcji przemysłowej i inflacji cen producentów (indeks PPI). Publikacja może mieć wpływ na notowania złotego, ale tylko w przypadku istotnych odchyleń od prognoz.

Reklama

Popołudniu najważniejsze publikacje dotyczyć będą dolara amerykańskiego, ale nie będą na tyle istotne, by wywołać ruchy na parach z USD większe niż kilkanaście pipsów. Pakiet danych, które opublikowane zostaną w standardowych dla gospodarki amerykańskiej godzinach (14:30 czasu polskiego) dotyczyć będzie sektora budownictwa mieszkaniowego, a także cen importowych i eksportowych (pierwsze z nich mają wpływ na poziom inflacji w gospodarce). O tej samej godzinie co dane z USA opublikowane zostaną dane o sprzedaży przemysłowej w Kanadzie. W tym przypadku również nie będzie to publikacja mogąca wywołać bardzo silne ruchy na rynku walutowym (na parach z CAD). Popołudniu warto mieć również na uwadze przemówienie Donalda Trumpa podczas forum Organizacji Narodów Zjednoczonych. Prezydent z USA niejednokrotnie pokazał, że swoimi słowami jest w stanie wpłynąć na rynki finansowe, w tym rynek walutowy. Dziś oczekuje się m.in, że Trump skrytykuje podczas forum postawę Korei Północnej i Iranu.

W trakcie sesji azjatyckiej wyróżnić można publikację danych z Japonii, dotyczącą bilansu handlowego. Mimo wszystko dane o wartości importu i eksportu nie powinny znacząco przełożyć się na notowania japońskiego jena. Nieco większą szansę na podniesienie zmienności na rynku walutowym ma publikacja danych o rachunku bieżącym Nowej Zelandii (dane za drugi kwartał 2017 roku). Tak sugeruje przynajmniej rynek opcji (o czym poniżej).

 

Sesja europejska (19.09.17)

11:00 – EUR – Indeks nastrojów gospodarczych w Niemczech i w strefie euro (wg ZEW)

14:00 – PLN – Sprzedaż detaliczna; Produkcja przemysłowa; Inflacja producentów cen (PPI) 

Reklama

 

Sesja amerykańska (19.09.17)

14:30 – USD – Pozwolenia na budowę i rozpoczęte budowy domów; Wskaźniki cen eksportowych i importowych

14:30 – CAD – Sprzedaż przemysłowa

16:30 – USD – Przemawia prezydent Donald Trump

 

Sesja azjatycka (20.09.17)

Reklama

00:45 – NZD – Rachunek bieżący Nowej Zelandii

01:50 – JPY – Bilans handlowy Japonii

 

Oczekiwana zmienność

To, na których parach walutowych może wystąpić najwyższa zmienność, może zasygnalizować nam rynek opcji. Jest to rynek, dla którego kluczowy nie jest kierunek zmiany ceny/kursu poszczególnych walorów, ale ich zmienność. Cena opcji uzależniona jest od zmienności oczekiwanej przez inwestorów, dzięki czemu możemy ocenić jak silnych ruchów się spodziewają.

Rynek opcji sugeruje, że w perspektywie overnight największej zmienności, w przypadku par łączących osiem najważniejszych walut świata, należy spodziewać się na parach z funtem brytyjskim, jenem japońskim i dolarem nowozelandzkim. Oczekiwana zmienność jest na umiarkowanym poziomie i tylko na parach z brytyjską walutą wynosi około 1,00% Najwyższej zmienności inwestorzy spodziewają się na parach:

  • GBP/CHF – 1,03%
  • GBP/JPY – 1,02%
  • GBP/CAD – 0,99%
Reklama

Najmniej ruchliwymi walutami mogą być dziś euro i frank. Najniższa oczekiwana zmienność dotyczy następujących pa walutowych:

  • EUR/CHF – 0,58%
  • EUR/USD – 0,61%
  • EUR/AUD – 0,61%

 

Rynek opcji sugeruje, że pomimo dzisiejszych publikacji z gospodarki Stanów Zjednoczonych, pary dolarowe nie czeka zbyt duża zmienność. Najwyższej można się spodziewać na wspomnianych wcześniej parach z NZD, JPY i GBP, przy czym należy to przypisać nie walucie ze Stanów Zjednoczonych, a właśnie walutom z Nowej Zelandii, Japonii i Wielkiej Brytanii. Wygląda więc na to, że inwestorzy nie spodziewają się, by Donald Trump powiedział dziś coś, co mogłoby poruszyć kursem dolara. A jak wiadomo, gdy rynki nie spodziewają się ‘fajerwerków’, to nieoczekiwane wydarzenia mogą wywołać dużo zamieszania. Dlatego, pomimo względnego spokoju należy być dziś bardzo uważnym w godzinach popołudniowych.

 

Oczekiwana zmienność O/N na parach dolarowych

zmiennośćzmienność

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Jakub Wilk

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.


Reklama
Reklama