Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
profile icon
Reklama
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Spis treści

  1. Sesja europejska (04.10.17)
    1. Sesja amerykańska (04.10.17)
      1. Sesja azjatycka (05.10.17)
        1. Oczekiwana zmienność

          Dziś czeka nas bardzo ciekawa sesja na rynku walutowym. Spora ilość istotnych wydarzeń sprawia, że zmienność notowań głównych walut może być stosunkowo wysoka. Nie potwierdza tego jednak rynek opcji, który prognozuje umiarkowaną zmienność na rynku walutowym.

           

          Podczas sesji europejskiej najważniejszymi odczytami będą te dotyczące indeksów PMI dla sektorów usługowych. Uczestników rynku walutowego najbardziej interesować powinny dane dla strefy euro i Wielkiej Brytanii. Większą szansę na silną reakcję rynku walutowego mamy w przypadku drugich z nich, gdyż w przypadku usługowego PMI dla gospodarki strefy euro mieliśmy już do czynienia ze wstępnym odczytem (22 września), przez co rynki miały już okazję zdyskontować potencjalny wynik. Takiego wstępnego odczytu nie mieliśmy w przypadku Wielkiej Brytanii. Na notowania euro większy wpływ mogą mieć późniejsze dane dotyczące obrotów w handlu detalicznym.

          Dziś poznamy również decyzję RPP w sprawie stóp procentowych. Tym razem może to być o tyle istotne wydarzenie, że ostatnie dobre dane z gospodarki i podnoszenie prognoz rozwoju gospodarczego dla Polski sprawiły, że rozgorzała dyskusja na temat podwyżek stóp procentowych. Gdy oczekiwania rosną, złoty może zacząć reagować na decyzje Rady.

          W trakcie sesji amerykańskiej czeka nas sporo  ważnych wydarzeń dla dolara amerykańskiego. Ten może silnie reagować na publikację danych ADP o zatrudnieniu w sektorze prywatnym w Stanach Zjednoczonych. Dane te mają duże znaczenie z racji zaplanowanej na piątek publikacji z raportu z rynku pracy w USA. Kolejny istotny odczyt to indeksy PMI i ISM dla sektora usługowego w USA. Większe znaczenie powinien mieć ten drugi, gdyż

          dolar
          USD/PLN
          3.70
          -0.54 %
          1 tydzień
          -4.4 %
          1 miesiąc
          -8.38 %
          1 rok
          -7.18 %
          5 lat
          -9.07 %
          częściej reaguje właśnie na ten wskaźnik wyprzedzający. Warto w jego przypadku przyglądać się również zachowaniu subindeksów, a szczególnie subindeksu dla zatrudnienia. Sektor usługowy jest kluczowym dla generowania miejsc pracy w gospodarce USA, co ma duże znaczenie w kontekście wspomnianego raportu z rynku pracy.

          Dziś na istotne dane mogą liczyć również traderzy operujący na rynkach surowcowych. Popołudniu poznamy cotygodniowe dane o zapasach ropy naftowej w USA, które mogą istotnie wpłynąć na cenę ‘czarnego złota’.

          Reklama

          Niezwykle interesujący może być wieczór. Na dziś zaplanowane są przemówienia dwóch czołowych banków centralnych. Słowa Mario Draghiego będą mieć największe znaczenie dla euro, a z kolei dolar będzie zależny od komentarzy Janet Yellen. W przypadku szefowej Fed rynki mogą być zainteresowane nie tylko komentarzami odnoszącymi się do polityki pieniężnej, ale również tymi, dotyczącymi jej przyszłości w Fed. Kadencja Yellen kończy się za niespełna 4 miesiące i nadal nie wiadomo, czy prezydent USA zaproponuje jej przedłużenie i czy sama Yellen będzie zainteresowana kolejną kadencją na stanowisku szefa Fed.

          W nocy na rynek walutowy mogą mieć wpływ dane z Australii o obrotach w handlu detalicznym. Nogą one wywołać ruchy na parach z AUD o zasięgu od kilkunastu do kilkudziesięciu pipsów.

           

          Sesja europejska (04.10.17)

          10:00 –

          EUR
          Eurocash S.A.
          7.885
          -17.86 %
          Dywidendy
          1 dzień
          -1.19 %
          1 tydzień
          -2.71 %
          1 miesiąc
          -29.28 %
          6 miesięcy
          3 %
          – PMI dla usług w strefie euro

          10:30 – GBP - PMI dla usług w Wielkiej Brytanii

          11:00 – EUR – Sprzedaż detaliczna

          Reklama

          12:00* - PLN - Decyzja RPP w sprawie stóp procentowych

          16:00 - PLN - Konferencja prasowa RPP

          19:15 – EUR – Przemawia Mario Draghi (prezes EBC)

          *RPP nie publikuje swoich decyzji o z góry ustalonych godzinach, stąd podana godzina jest czasem orientacyjnym

           

          Sesja amerykańska (04.10.17)

          14:15 – USD – Zatrudnienie w sektorze prywatnym (wg ADP)

          Reklama

          15:45 – USD – PMI dla usług w USA

          16:00 – USD – ISM dla usług w USA

          16:30 – WTI – Zapasy ropy naftowej w USA

          21:00 – USD – Przemawia James Bullard (Fed)

          21:15 – USD – Przemawia Janet Yellen (Fed/FOMC)

           

          Sesja azjatycka (05.10.17)

          03:30 – AUD – Sprzedaż detaliczna w Australii

          Reklama

          07:30 – AUD – Przemawia Guy Debelle (RBA)

           

          Oczekiwana zmienność

          To, na których parach walutowych może wystąpić najwyższa zmienność, może zasygnalizować nam rynek opcji. Jest to rynek, dla którego kluczowy nie jest kierunek zmiany ceny/kursu poszczególnych walorów, ale ich zmienność. Cena opcji uzależniona jest od zmienności oczekiwanej przez inwestorów, dzięki czemu możemy ocenić jak silnych ruchów się spodziewają.

          Co dziwne, rynek opcji nie potwierdza wniosków płynących z analizy kalendarza makroekonomicznego. Oczekiwana zmienność kursów głównych walut jest stosunkowo niska, biorąc pod uwagę sporą ilość istotnych czynników, które mogą ją dzisiaj podnosić. Według rynku opcji, najsilniejszych ruchów można się dziś spodziewać na parach z funtem brytyjskim i dolarem nowozelandzkim. Pary z najwyższą oczekiwaną zmiennością to:

          • GBP/JPY – 0,84%
          • NZD/USD – 0,81%
          • GBP/USD – 0,75%

          Najniższa zmienność oczekiwana jest dla par z euro i dolarem kanadyjskim. To oznaczałoby, że rynek opcji nie spodziewa się, by nie tylko odczyty (PMI dla usług i dane o sprzedaży detalicznej), ale również komentarze Mario Draghiego, mogły wpłynąć na notowania waluty wspólnoty. Stosunkowo niska zmienność oczekiwana jest również w przypadku par z dolarem australijskim pomimo nocnej publikacji istotnych danych. Pary z najniższą oczekiwaną zmiennością to:

          • EUR/AUD – 0,49%
          • EUR/CAD – 0,51%
          • EUR/USD – 0,55%

          Jakub Wilk

          Jakub Wilk

          Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.


          komentarze

          Komentarze

          Sortuj według:  Najistotniejsze

          • Najnowsze
          • Najstarsze

          Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję

          Reklama
          Reklama

          Najnowsze

          Polecane