Zeszły tydzień przyniósł silne umocnienie na głównych indeksach giełdowych. Ciekawych ruchów w notowaniach można się było doszukać także na wielu parach walutowych. Ten tydzień zapowiada się również bardzo interesująco z powodu wielu ważnych wydarzeń makroekonomicznych, wśród których na szczególną uwagę zasługują decyzje Banków Centralnych USA, Nowej Zelandii i Japonii w sprawie zmiany w poziomach stóp procentowych.
Po zeszłotygodniowym spotkaniu krajów wydobywających ropę naftową i braku porozumienia w sprawie zamrożenia produkcji warto przyjrzeć się fundamentom w zakresie tego surowca. Międzynarodowa Agencja Energii z USA prognozuje bowiem, że popyt na ropę naftową jeszcze w tym roku wzrośnie do poziomu 97 milionów baryłek dziennie. Obecna produkcja wynosi, na koniec marca, 94,8 milionów baryłek, z czego można wnioskować, że jeżeli nie wzrośnie produkcja ceny ropy mogą dalej rosnąć. Wzrost popytu i małe szanse na to, aby w odpowiedni sposób rosła wielkość podaży powodują, że ceny mogą szybko podskoczyć. Co więcej, wkraczamy w okres lata kiedy zapotrzebowanie na paliwa wzrasta z powodu silnego rozwoju transportu. Dlatego też można się spodziewać, że ceny ropy WTI podskoczą do poziomu 50$ jeszcze do końca czerwca, a w drugiej połowie roku będą oscylować w okolicy 60$ za baryłkę.
Jeżeli chodzi o ujęcie techniczne to w pierwszej kolejności notowania muszą ponownie podejść i spróbować przetestować lokalny opór znajdujący się na poziomie 44.80$ za baryłkę. Ten poziom jest bardzo istotny, ponieważ w zeszłym roku cena tam dwukrotnie odwracała swój kierunek ruchu i dopiero w okolicy lipca udało się ją skutecznie pokonać. Dlatego też przełamanie tej bariery umożliwiło by podejście w okolice ceny 49.80$.
Wykres 1. Ropa naftowa WTI interwał D1
Interesująco z punktu widzenia technicznego wygląda obecnie sytuacja na parze USDJPY. Notowaniom udało się bowiem powrócić powyżej wybitego wsparcia znajdującego się na poziomie 111.000 i aktualnie przy umacniającym się dolarze istnieją duże szanse, że notowania spróbują kontynuować swój ruch wzrostowy. Należy obserwować zachowanie się rynków, a także bacznie przyglądać się nowym doniesieniom z rynków USA i Japonii, szczególnie, że w tym tygodniu odbędą się posiedzenia banków centralnych obydwóch tych krajów.
Wykres 2. Para walutowa USDJPY interwał H4
Przechodząc na koniec do kalendarza makroekonomicznego na uwagę zasługuje dziś poziom indeksu instytutu IFO z Niemiec. Ponadto warto przyjrzeć się wystąpieniom członków EBC. Po południu natomiast ze Stanów Zjednoczonych poznamy wielkość sprzedaży nowych domów.
Jeżeli chciałbyś, aby w kolejnych dniach na portalu FxMag-a pojawiał się konkretna analiza Twojego instrumentu napisz do Nas pod adres: support@fxmag.pl
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję