Najważniejszym wydarzeniem wczorajszego dnia było spotkanie członków Europejskiego Banku Centralnego i podjęcie nowej decyzji o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionych poziomach. Najważniejszym wydarzeniem była jednak konferencja prasowa, której przesłanie wypadło dość gołębio. Po pierwsze Prezes EBC zwrócił uwagę, że w dłuższej perspektywie czasu nie przewiduje zmian w poziomach obecnych stóp procentowych. Ponadto program skupu aktywów powinien być prowadzony przynajmniej do marca 2017 roku. Kolejnym ważnym elementem wypowiedzi było zwrócenie uwagi na problemy globalne rynków finansowych, które osłabiają ruchy napędzające silny rozwój gospodarki światowej (podobne zdanie posiada w tym kontekście Rezerwa Federalna ze Stanów Zjednoczonych). Istotne słowa padły jeszcze o poziomie inflacji. Według prognoz instytucji kreującej politykę monetarną w strefie euro, może ona kolejny raz spaść poniżej zera i ponownie przejść na dodatnią stronę dopiero w okolicach końca roku.
Słowa Mario Draghiego odebrane zostały w pierwszej kolejności przez rynki finansowe jako bardziej zdecydowane, a to doprowadziło do wzrostów na parze EURUSD o ponad jedną figurę. Po zakończeniu konferencji euro zaczęło jednak stopniowo oddawać swoje zyski i notowania na głównej parze świata powróciły do poziomów z przed konferencji. Udało im się zatem przełamać poziom wsparcia przy cenie 1.1335 i jest bardziej prawdopodobne, że będą dalej kontynuować ruch spadkowy. W szerszej perspektywie ważnym poziomem wsparcia będzie zatem teraz poziom 1.1060. Wszystko jednak będzie zależeć od nowych danych napływających z USA i ogólnej sytuacji na rynkach finansowych świata. Jeżeli sytuacja się nie poprawi a przyszłotygodniowe spotkanie FOMC nie wypadnie bardziej jastrzębio możemy spodziewać się dłuższej konsolidacji w okolicach poziomu 1.13.
Wykres 1. Para walutowa EURUSD interwał H4
Bardzo interesująco sytuacja wygląda aktualnie na rynkach głównych indeksów świata. Mowa tutaj o DAX-ie i S&P500. Obydwa indeksy zrobiły korekty do lokalnych poziomów wsparcia, po czym dokonały odbicia. Na S&P500 istotnym poziomem wsparcia jest teraz cena 2082 punktów, natomiast na DAX-ie wsparcie na poziomie 10390 punktów. Jeżeli sytuacja na światowych rynkach będzie względnie spokojna i uda się podejść pod ostatnie lokalne szczyty, możemy liczyć na dalszą kontynuację ruchów wzrostowych.
Wykres 2. Indeks S&P500 interwał H4
Na podsumowanie warto zwrócić uwagę na dzisiejsze wydarzenia w kalendarzu makroekonomicznym. W pierwszej kolejności chodzi tutaj o wartości indeksów PMI, które poznamy z Francji, z Niemiec, z całej Strefy Euro oraz ze Stanów Zjednoczonych. Po południu inwestorzy handlujący na Kanadyjczyków powinni uważać jeszcze na poziom inflacji CPI, który poznamy z Kanady.
Przyszły tydzień obfitował będzie w spotkania najważniejszych banków światowych świata takich jak RBNZ, BoJ i FED. Dzięki temu będzie można liczyć na podwyższoną zmienność na rynkach finansowych.
Jeżeli chciałbyś, aby w kolejnych dniach na portalu FxMag-a pojawiał się konkretna analiza Twojego instrumentu napisz do Nas pod adres: support@fxmag.pl
Sprawdź również ofertę HFT Brokers: tutaj
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję