Wczorajszy dzień upłynął pod dyktando posiedzeń Banków Centralnych Stanów Zjednoczonych, Nowej Zelandii oraz dzisiaj nad ranem Japonii. Pomimo braku zmian w wysokości stóp procentowych na parach walutowych połączonych z walutami tych krajów odnotowano bardzo duże ruchy.
Szczególnie chodzi tutaj o pary z jenem japońskim. Decyzja BoJ o pozostawieniu stóp w tym kraju bez zmian i brak retoryki przemówienia, która miała generalnie świadczyć o możliwości osłabienia waluty z "kraju kwitnącej wiśni" doprowadziły do silnego umocnienia się jena.
Na głównej parze z jenem, USDJPY, notowania po wybiciu istotnego oporu znajdującego się na poziomie 111.000, dzisiaj nad ranem powróciły poniżej wybitego poziomu i obecnie kontynuują swój silny rajd spadkowy. Jeżeli obecna siła jena się utrzyma możemy zobaczyć jeszcze podejście pod ostatnie lokalne minima znajdujące się na poziomie 107.700.
Wykres 1. Para walutowa USDJPY interwał D1
Interesująco wygląda sytuacja na rynku ropy naftowej. Notowaniom udało się wczoraj przełamać ważny opór znajdujący się na poziomie 45$ za baryłkę i jeżeli nie wzrośnie awersja inwestorów do ryzykownych aktywów finansowych możemy liczyć, że popyt obudzi się znowu i zacznie intensywnie walczyć o utrzymanie tego wsparcia. W tym kontekście należy jednak obserwować wykresy i kolejne dane makroekonomiczne, które napływać będą na rynki, ze szczególnym uwzględnieniem wiadomości oddziałujących na amerykańskiego dolara.
Wykres 2. Surowiec energetyczny ropa WTI interwał D1
Inwestorzy powinni także spojrzeć na wykres indeksu S&P500, notowania bowiem podeszły kolejny raz pod silne wsparcie znajdujące się na poziomie 2082 punktów. Słabe otwarcie na giełdach w Europie może przełożyć się na spadki w Stanach, ale dużo zależeć będzie od siły amerykańskiego dolara. Jeżeli waluta Amerykanów zacznie tracić na wartości możemy spodziewać się powrotu, na indeksie S&P500, do silnych wzrostów.
Wykres 3. Indeks S&P500 interwał H4
Na koniec warto spojrzeć jeszcze na kalendarz makroekonomiczny. Ciekawsze dane pojawią się dopiero popołudniu i dotyczyć będą wielkości inflacji CPI z Niemiec. Ponadto ze Stanów Zjednoczonych napłyną bardzo istotne odczyty dotyczące wielkości PKB oraz wniosków o zasiłki dla bezrobotnych. Nie można także przeoczyć wielkości delatora PKB. Koniec tygodnia może spowodować jeszcze duże zmiany na rynkach finansowych.
Jeżeli chciałbyś, aby w kolejnych dniach na portalu FxMag-a pojawiał się konkretna analiza Twojego instrumentu napisz do Nas pod adres: support@fxmag.pl
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję