Wczoraj pomimo słabości sesji na giełdach w Azji inwestorzy nie odwrócili się od ryzykownych aktywów finansowych. Było to głównie spowodowane siłą giełd europejskich oraz amerykańskich.
Indeks DAX po otwarciu z luką ponad 80 pipsową dokonał jej zamknięcia, a później silnie rósł i doszedł w okolice ostatnich oporów na poziomie 9800 pipsów. Udało się je pokonać i teraz inwestorzy powinni oczekiwać, jak wypadnie nowe otwarcie, ponieważ od niego zależy dalszy kierunek w obecnym trendzie. Jeżeli jednak nic się nie pogorszy możemy spodziewać się dalszego ruchu na północ.
Wykres 1. Indeks DAX interwał H1
Podobnie sytuacja wygląda w USA, gdzie trwa sezon wyników najważniejszych spółek, a pozytywne osiągnięcia poszczególnych przedsiębiorstw mają swoje przełożenie na spadek paniki wśród inwestorów i przekładają się na wzrosty na indeksach.
Dziś w nocy poznaliśmy dane dotyczące inflacji z Australii, która jednak nie miała większego przełożenia na notowania AUDa. Jest on bowiem ostatnio w głównej mierze uzależniony od ruchów cen na surowcach. Wczoraj nastąpiło silne odreagowanie na tym rynku i cena podeszła pod ostatni lokalny opór na poziomie 0.7050. Aktualnie wszystko powinno teraz zależeć o dalszych ruchów FOMC. Jeżeli nie zmienią oni dziś poziomów stóp procentowych to istnieje szansa, że AUD przebije ten poziom, ale jest to mało prawdopodobne. Zdecydowanie silniejsza gospodarka USA oraz perspektywy szybkich podwyżek stóp procentowych w USA powinny doprowadzić do zmiany w obecnym kierunku notowań.
Wykres 2. Para AUDUSD interwał H4
Spoglądając na dzisiejsze kalendarium nie można zapomnieć o rynku ropy naftowej. Wczoraj Agencja API podała swój raport o zmianach w zapasach, które ukształtowały się na poziomie 11,4 miliona baryłek. Jeżeli podobne dane dziś poda Departament Energii, będziemy mieli do czynienia z możliwością kolejnych spadków na rynku ropy naftowej.
Obecnie ceny ropy WTI oscylują w okolicy ostatniego wsparcia na poziomie 31$ za baryłkę. Nie widać dalej, aby można było liczyć w najbliższym czasie na wzrost w notowaniach tego surowca. Wydaje się, że rynek dalej nie jest zdecydowany w jakim kierunku powinien podążyć.
Wykres 3. Surowiec ropa naftowa wykres H1
Do najważniejszych wydarzeń dzisiejszego dnia zaliczyć należy jednak decyzję FOMC oraz RBNZ w sprawie zmiany w poziomie stóp procentowych. Wydaje się, że obydwa Banki Centralne nie zmienią obecnie kształtu swoich polityk monetarnych, ale inwestorzy powinny mimo to usilnie przypatrywać się każdym ważniejszym doniesieniom z tych instytucji. Szczególnie chodzi tutaj o FED, który ma ostatnio bardzo duży wpływ na ogólnoświatowe nastroje na rynkach finansowych.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję