Koniec tygodnia może nam przynieść zdecydowany wzrost awersji do ryzykownych aktywów finansowych. Przy barku inwestorów z Chin, małej ilości ważnych danych makroekonomicznych i ostatniej słabości notowań surowców oraz najważniejszych indeksów na świecie, możemy liczyć na jakieś poważniejsze korekty w notowaniach i odwrót inwestorów w kierunku bezpiecznych aktywów finansowych.
Tego typu działania są już widoczne, ponieważ silnych wzrostów doczekaliśmy się na rynku złota. Na wykresie tego metalu szlachetnego notowaniom udało się bez większych problemów pokonać poziom 1245 $ za uncję i teraz mogą one kontynuować ten krótkoterminowy trend wzrostowy, ponieważ wzrastać będzie niepewność na rynkach finansowych. Będzie ona spowodowana następującymi wydarzeniami makroekonomicznymi:
- posiedzeniem FED-u (15 czerwca),
- posiedzeniem BoJ-a (15-16 czerwca),
- referendum w sprawie opuszczenia UE przez Wielką Brytanię (23 czerwca).
Jeżeli niepewność na rynkach się utrzyma, będziemy mogli zobaczyć kolejne podejście pod ważny z punktu widzenia historycznego opór, przy cenie 1305 $ za uncję.
Wykres 1. Metal szlachetny GOLD interwał D1
Ciekawie również wygląda sytuacja na głównej parze walutowej. Wczoraj poznaliśmy bowiem nowe dane z rynku pracy w USA, które namieszały w sentymencie inwestorów doprowadzając do umocnienia się dolara. Raport o liczbie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych uplasował się na poziomie 264 tys. – było to nieznacznie gorzej od oczekiwań rynkowych. Co więcej ostatnie odczyty poziomu bezrobocia dla USA pokazały kolejny raz jego spadek, co podkreśla pewne argumenty za jastrzębią retoryką FED-u odnośnie nastepnej podwyżki stóp procentowych. Pozytywne dane z rynku pracy mogą wywoływać mieszane odczucia wśród członków FOMC, dlatego też najprawdopodobniej kolejny raz zadecydują oni we środę za pozostawieniem stóp na niezmienionym poziomie i będą czekać na dalszy rozwój sytuacji.
Do tego czasu możemy liczyć na ruch boczny w notowaniach EURUSD. Ewentualnym wsparciem dla notowań głównej pary walutowej świata może okazać się poziom 1.1220 – wyznaczony przez 23.6% zniesienia Fibonacciego.
Wykres 2. Para walutowa EURUSD interwał H4
Przechodząc do kalendarza makroekonomicznego na uwagę zasługują dziś dane z Kanady odnośnie stopy bezrobocia oraz poziomu zmiany zatrudnienia. Co więcej z USA poznamy dziś wstępną wielkość indeksu Uniwersytetu Michigan. Natomiast już za chwilę (9:00) swoje wystąpienie publiczne przeprowadzi szef Bundesbanku – Jens Weidmann. Na więcej danych gospodarczych musimy poczekać do niedzieli, kiedy to zostaną opublikowane ważne dane z Chin.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję