Dzisiejszy dzień może przynieść zwiększenie poziomu awersji do ryzyka z powodu spadków na azjatyckich parkietach. Ponadto może to być potęgowane przez dalsze spadki obserwowane na ropie naftowej.
Do ciekawego spotkania doszło wczoraj na linii Rosja - Arabia Saudyjska, na którym ministrowie tychże państw zgodzili się na zamrożenie wielkości produkcji ropy naftowej na poziomach wydobycia ze stycznia. Nie wpłynęło to jednak diametralnie na cenę ropy naftowej. Pomimo tego porozumienia cena ropy nadal spada.
Obecnie notowania znajdują się na lokalnym wsparciu przy poziomie 28.90$ za baryłkę. W tej sytuacji bardzo możliwe jest kolejne zejście ceny i próba przełamania ostatnich minimów na poziomie 26$ za baryłkę. Dużo zależeć może od tego tygodniowych danych dotyczących zapasów ropy. Ciągle jednak należy mieć na uwadze, że najwięksi producenci ropy mogą dojść do porozumienia odnośnie wielkości produkcji. W takiej sytuacji ceny mogłyby szybko wzrosnąć.
Wykres 1. Ropa naftowa WTI interwał D1
Źródło: Oilprice.com
Bardzo duże ruchy spadkowe inwestorzy obserwowali wczoraj na parach z funtem brytyjskim. Po opublikowaniu słabych danych dotyczących inflacji CPI i PPI z Wielkiej Brytanii, wykres na parze GBPUSD zaczął szybko spadać. Zdecydowanym ruchem udało się inwestorom przełamać lokalny poziom wsparcia przy poziomie 1.4350, który jednocześnie zlokalizowany jest na istotnym poziomie Fibonacciego - 23.6. Teraz jeżeli nie pojawi się skuteczna odpowiedź kupujących i nie zobaczymy powrotu powyżej tego poziomu, należy liczyć się z dalszymi spadkami, najprawdopodobniej w okolice ostatnich minimów na poziomie 1.4080.
Wykres 2. Para GBPUSD interwał H4
W kontekście funta bardzo ważnym powinien okazać się szczyt państw Unii Europejskiej, który rozpoczyna się już jutro. Zawarcie porozumienia z premierem Wielkiej Brytanii otworzyłoby mu drogę do ustalenia daty referendum i jednocześnie do rozpoczęcia kampanii promującej pozostanie Wielkiej Brytanii w strukturach UE. Perturbację na tej płaszczyźnie mogą osłabiać funta, natomiast uzyskanie i podpisanie szybkiego porozumienia powinno długoterminowo umocnić funta.
Spoglądając na dzisiejszy kalendarz makroekonomiczny do ważniejszych odczytów można zaliczyć wskaźniki odnośnie stopy bezrobocia z Wielkiej Brytanii oraz szereg danych ze Stanów Zjednoczonych. Będą one dotyczyły poziomu inflacji PPI, produkcji przemysłowej oraz wielkości zmiany w zapasach ropy, podanej przez Agencję API. Nie można także przegapić protokołu z ostatniego posiedzenia FOMC.
Sesja nie powinna zakończyć się późnym wieczorem, ponieważ w nocy inwestorzy poznają bardzo interesujące dane z rynków azjatyckich:
- z Japonii - bilans handlu zagranicznego;
- z Australii - zmianę w wielkości zatrudnienia;
- z Chin - poziom inflacji CPI i PPI.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję