Kończący się luty przyniósł ciekawe ruchy na wielu instrumentach finansowych. Generalnie przez cały miesiąc utrzymywała się podniesiona awersja do ryzyka, która szczególnie widoczna była na rynku złota. Jego wartość wzrosła z poziomu 1120$ aż do maksymalnie 1263$ za uncję. Był to więc wzrost sięgający 12,76%. Aktualnie notowania poruszają się nadal w formacji trójkąta symetrycznego. Taka formacja może świadczyć o kontynuacji ruchu wzrostowego, którego potencjalny zasięg może sięgnąć 1320$ za uncję. Jest to jednak perspektywa bardzo długookresowa.
Wykres 1. Surowiec GOLD interwał H4
Na głównej parze walutowej EURUSD notowania kontynuują ruch spadkowy. Po wybiciu istotnego wsparcia na poziomie 1.1060 i po jego przetestowaniu cena rozpoczęła szybki rajd i zdecydowanie zmierza w okolice następnego poziomu wsparcia przy poziomie 1.08. Jest to spowodowane spadkiem poziomu inflacji w strefie euro, który kolejny raz pokazał, że w strefie ponownie panuje deflacja. Takie informacje powinny zwiększyć presję na EBC, aby ten przedsięwziął kolejne działania mające na uwadze łagodzenie polityki pieniężnej. Najbliższe posiedzenie EBC w tej sprawie odbędzie się 10 marca i powinno rozjaśnić bieżącą sytuację.
Wykres 2. Para walutowa EURUSD interwał H4
Osłabienie wspólnej waluty odbija się także pozytywnie na polskiej złotówce. Notowaniom na parze EURPLN udało się przełamać ważne wsparcie przy cenie 4.38 PLN i aktualnie kontynuowany jest powolny ruch spadkowy. Jeżeli w sytuacji makroekonomicznej Polski nic się nie pogorszy i będzie rosła presja na poluzowanie polityki monetarnej przez EBC możemy spodziewać się kolejnych ruchów aprecjacyjnych złotówki. Potencjalny ruch sięga w okolice dolnego ograniczenia kanału wzrostowego - to jest w okolice 4.30 PLN.
Wykres 3. Para walutowa EURPLN interwał D1
Patrząc na dzisiejszy kalendarz makroekonomiczny na uwagę zasługuje szereg odczytów PMI, które poznamy z następujących państw: Hiszpanii, Szwajcarii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Kanady i Stanów Zjednoczonych. Już w nocy opublikowana natomiast została wartość tego wskaźnika dla Chin, który okazał się gorszy od oczekiwań. Świadczy on o słabej sytuacji w chińskim przemyśle. Poza tymi doniesieniami nad ranem poznaliśmy decyzję RBA odnośnie zmiany stóp procentowych, która pozostała bez zmian. Dodatkowo inwestorzy powinni jeszcze zwrócić dziś uwagę na wartość wskaźnika ISM dla przemysłu z USA oraz na słowa z wystąpień publicznych członków EBC oraz FED-u.
Jeżeli chciałbyś, aby w kolejnych dniach na portalu FxMag-a pojawiał się konkretna analiza Twojego instrumentu napisz do Nas pod adres: support@fxmag.pl
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję