Do najciekawszy wydarzeń wczorajszego dnia można zaliczyć decyzję RBNZ dotyczącą obniżenia stóp procentowych do poziomu 2,50%. Dla rynku takie rozwiązanie nie było jednak dość gołębie i w rezultacie doprowadziło do znacznych wzrostów na parze NZDUSD. Reakcja inwestorów wydaje się być mocno przesadzona, ponieważ w komunikacie po ogłoszeniu obniżki prezes RBNZ kolejny raz mówił o kwestii osłabienia dolara nowozelandzkiego. Według Graeme Wheelera będzie to nadal istotny czynnik, który będzie wpływał na wzrost gospodarczy Nowej Zelandii.
Po wczorajszych danych wykres NZDUSD bardzo gwałtownie odbił się od istotnego poziomu wsparcia na poziomie 0,66. Następnie doszedł do poziomu ostatniego lokalnego oporu przy cenie 0,6770 i ponownie zawrócił. Obecnie mamy do czynienia z lekką stabilizacją. Dalsze istotne ruchy na tym rynku powinno wywołać dopiero zaangażowanie Rezerwy Federalnej, która w przyszłym tygodniu podejmie decyzje odnośnie stóp procentowych.
Wykres 1. NZDUSD - H1
Patrząc na dzisiejszy kalendarz ekonomiczny można dostrzec wiele interesujących danych. Już o 9:30 zapadnie decyzja Szwajcarskiego Banku Centralnego odnośnie zmiany w poziomie stóp procentowych. Zaraz po niej swoje wystąpienie publiczne przeprowadzi Thomas Jordan – szef SNB. To jednak nie koniec postanowień w sprawie zmian stóp procentowych. O godzinie 13:00 poznamy bowiem decyzję Banku Anglii w sprawie stóp procentowych oraz protokół z posiedzenia BoE. Dane te będą miały kluczowe znaczenia na kształt dalszych ruchów na parach powiązanych z funtem brytyjskim. W szczególności chodzi tutaj o parę GBPUSD, na której znajdujemy się obecnie na silnym oporze przy cenie 1.5180. Decyzja BoE może rozwiązać zagadkę, w jakim kierunku podąży w następnych dniach wykres kabla.
Wykres 2. GBPUSD - H4
Na zakończenie należy jeszcze wspomnieć, że o 19:00 przemawiać będzie szef BoE – Mark Carney. Z jego odpowiedzi będzie można doszukać się istotnych wskazówek odnośnie kierunku w jakim zmierzać będzie polityka monetarna Wielkiej Brytanii. Nie możemy także zapominać o USA i o danych z rynku pracy, które dzisiaj dotyczyć będą zasiłków dla bezrobotnych. Rynkowy konsensus zakłada, że liczba tych wniosków pozostanie na prawie niezmienionym poziomie i wyniesie 266 tys. Może to doprowadzić do lekkiego odreagowania na parach z dolarem amerykańskim.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję