Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
profile icon
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W kolejnym cyklu naszego przewodnika po walutach opowiemy Wam o tej najważniejszej dla Polaków. Chodzi oczywiście o wspólną walutę Unii Europejskiej, czyli euro. Od jej kursu zależy w naszym kraju praktycznie wszystko-od dochodu firm, przez zarobki emigrantów, dopłaty dla rolników, nasze zadłużenie zagraniczne, raty kredytów, aż po handel zagraniczny. Euro od momentu swojego powstania wyparło z regionów, w których się nim posługiwano, dolara amerykańskiego, jako główną walutę rozliczeń międzynarodowych.

W polskim eksporcie transakcji rozliczanych w euro jest 5 razy więcej niż w USD i ponad 15 razy więcej niż w funcie brytyjskim. Jeśli chodzi o import, różnice nie są już tak bardzo widoczne – udział euro stanowi nieco ponad 50% i widoczny jest duży wzrost wpływu dolara amerykańskiego (do prawie 40%). Wynika to z faktu, że nasz eksport odbywa się głównie do krajów UE, a importujemy przede wszystkim surowce naturalne, które z zasady rozliczane są w USD.

 

Wspólna waluta symbolem wspólnych wartości

Euro jest określane skrótem EUR. Jego graficzny symbol „€” nawiązuje do słowa Europa i greckiej litery „epsilon”. Jest to swojego rodzaju ukłon w stronę tego kraju, jako tego, który w dużej mierze położył podwaliny pod współczesną cywilizację europejską i ma olbrzymi wkład w jej kulturę. Banknoty euro są drukowane w 14 drukarniach pod bezpośrednią kontrolą Europejskiego Banku Centralnego i mają jednolity wygląd we wszystkich krajach. Wyróżniają się one tym od innych światowych walut, że nie zawierają portretów osób uznawanych za wybitne. Zastąpiły je wizerunki elementów architektonicznych charakterystycznych dla epoki, którą reprezentuje dany banknot.

Monety euro są wybijane w mennicach krajów członkowskich. Mają wspólny rewers, na którym widnieje nominał i mapa Europy i awers, na którym widnieje symbol narodowy (przeważnie nieoficjalny) wybierany przez kraj członkowski, który emituje daną monetę.

Reklama

Euro dzieli się według systemu dziesiętnego na sto centów. Obecnie w możemy wyróżnić monety:

 

Czytaj dalej na DobryKantor.pl


DobryKantor.pl

DobryKantor.pl

Kantor Internetowy DobryKantor.pl to solidny i godny zaufania partner biznesowy działający na rynku wymiany walut już od 2012 roku.


komentarze

Komentarze

Sortuj według:  Najistotniejsze

  • Najnowsze
  • Najstarsze

Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję

Reklama
Reklama