Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
profile icon
Reklama
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Dziś mieliśmy kolejny przykład tego jak wrażliwy jest rynek walutowy na przecieki z Europejskiego Banku Centralnego. Informacje o braku konsensusu w sprawie przedłużenia programu QE znacząco osłabiły euro.

 

Reuters podał dziś, że obawy dotyczące sytuacji na rynku walutowym mocno podzieliły decydentów z EBC w sprawie dalszego losu programu QE. Przypomnijmy, że na jesień EBC ma podać decyzję o programu QE – ekonomiści prognozują, że zostanie on przedłużony o 6 miesięcy, ale wielkość miesięcznego skupu aktywów będzie zmniejszona o jedną trzecią.

Brak porozumienia w sprawie zmian w programie QE może odsunąć w czasie podjęcie ostatecznych decyzji. Te z dużym prawdopodobieństwem miały zostać ogłoszone po październikowym posiedzeniu, ale brak konsensusu może odsunąć decyzję do grudniowego posiedzenia. Możliwy jest również scenariusz, w którym część szczegółów dotyczących zmian w programie QE zostanie zakomunikowanych w październiku, a część w grudniu.

Kością niezgody wydaje się być kwestia komunikacji z rynkami. Reuters podaje, że część decydentów chce, by istniała możliwość przedłużenia lub zwiększenia skupu jeśli zajdzie taka konieczność – czyli w sytuacji, gdy euro będzie się wciąż umacniać. Obecnie takie sformułowanie znajduje się w oświadczeniach publikowanych po posiedzeniach decyzyjnych Rady Prezesów. Jednym z oponentów w sprawie utrzymania go po przedłużeniu programu QE może być Estończyk Ardo Hansson. Ten w ubiegłym tygodniu stwierdził, że powyższy komunikat powinien być symetryczny i zakładać możliwość zmniejszenia skali skupu w przypadku zmiany perspektyw gospodarczych.

 

Reklama

Reakcją na dzisiejsze doniesienia z EBC był nagły spadek kursu euro. W przypadku pary EUR/USD o godzinie 13:26 obserwowaliśmy spadek kursu o około 35 pipsów w ciągu kilku sekund.

 

EUR/USD – M5

eurusdeurusd


Jakub Wilk

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.


Tematy

komentarze

Komentarze

Sortuj według:  Najistotniejsze

  • Najnowsze
  • Najstarsze

Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję

Reklama
Reklama

Najnowsze

Popularne

Polecane