Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Prognozy na rynku akcji na najbliższe 5 lat

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W ostatnich pięciu latach odczuwalne były intensywne wzrosty na zagranicznych parkietach. Obecnie jednak wiodące gospodarki świata zbliżyły się do punktu, w którym widoczne zaczynają być pewne ograniczenia. Ważnymi sygnałami jest wyższy wzrost gospodarczy i powrót inflacji. Ta z kolei sprzyja rynkowi akcji. Jednak rosnące ceny są pozytywnie odbierane przez inwestorów tylko do pewnego momentu. Jakie są więc obecne nastroje? Co w ciągu kolejnych pięciu lat może skupić uwagę posiadaczy akcji? Jakie rozwiązania będą przynosiły zyski?

 

Mimo że istnieje duży potencjał w zapowiadanych dodatnich stopach zwrotu dla akcji, które można osiągać na światowych parkietach, w ostatnich wypowiedziach Lukasa Daalera zarządzającego w Robeco Investment Solutions, wyraźnie dało się odczuć przestrogę dla inwestorów. Z jego prognoz wynika bowiem, że w ciągu najbliższych 5 lat globalne akcje osiągną zysk na poziomie 5,5% rocznie. Jednak równocześnie podkreślił, że rynek byka dla akcji nie będzie trwał wiecznie. Uczestnicy tego rynku powinni skupić swoją uwagę na sygnałach i prognozach hamujących entuzjazm.

 

Na pierwszy plan wysuwa się informacja o powrocie inflacji. Rosnące stopy procentowe stopniowo będą uszczuplać zwrot z inwestycji w obligacje skarbowe. Daaler wskazał, że

Reklama

 

oczekiwany średnioroczny zwrot dla niemieckich obligacji może wynieść -3%. Brzmi to na pewno bardzo negatywnie. Jednakże warto pamiętać, że ten wariant jest wynikiem matematycznym łączenia niskich rentowności ze stopniowym powrotem scenariusza inflacyjnego.

 

Jak chronić portfel inwestycyjny?

Analitycy serwisu Targeto.pl, analizującego wszystkie dostępne w Polsce fundusze inwestycyjne, wskazują, że w perspektywie najbliższych kilku lat odpowiednim rozwiązaniem będzie dobrze zbilansowany portfel inwestycyjny. W prognozowanym przez Daalera okresie 5 lat – zwiększonej zmienności, spowodowanej cyklem podwyżek stóp procentowych w USA – takie rozwiązanie zabezpieczy inwestorów.

 

Reklama

Portfel inwestora powinien być oparty przede wszystkim na obligacjach korporacyjnych i gotówce, z wyczekiwaniem na okazje na rynkach akcyjnych. Tutaj uzupełnieniem mogą być dobrze dobrane fundusze akcyjne, inwestujące na perspektywicznych rynkach. Interesujące w długim horyzoncie będą m.in. Indie. Są liczne argumenty przemawiające za tym rynkiem. Wśród nich m.in. poprawiające się wskaźniki makroekonomiczne, warunki demograficzne czy prowadzona, w przeciwieństwie do Europy, USA i Japonii rozsądna polityka Banku Centralnego – brak zerowych stóp procentowych.

 

Niestety, na razie mało mamy funduszy inwestujących tylko w ten rynek. Jednak ten, który jest dostępny – Franklin India Fund dostępny jest bardzo dobrze zarządzany przez TFI i otrzymał w rankingu Targeto.pl najwyższą ocenę. Warto obserwować ten fundusz w najbliższym czasie.

 

Wśród funduszy obligacji światowych warto szukać także tych inwestujących w dług o profilu inwestycyjnym i ograniczać obligacje High Yield. Z pomocą Rankingu Targeto w prosty sposób inwestor może wyszukać jeden z najlepiej zarządzanych funduszy obligacji globalnych – MetLife Obligacji Światowych. Fundusz ten inwestuje w wysokiej jakości dług korporacyjny i skarbowy głównie z USA i Europy. To sprawia, że jego stosunek zysku do ryzyka jest wysoki i warto pomyśleć o dołączeniu takich aktywów do swojego portfela inwestycyjnego.

 

Reklama

Podsumowując – Daaler w swoich wypowiedziach wielokrotnie podkreślał, że na kolejne pięć lat posiadacze akcji powinni studzić entuzjazm i pozostać ostrożnymi optymistami. Istotnie, inwestorów czeka okres dużej zmienności. Powinni skupić się na odpowiedniej dywersyfikacji swojego portfela o rozwiązania, które zapewnią stabilność dla zgromadzonego kapitału.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Krzysztof Peć

Krzysztof Peć

Redaktor serwisu Targeto.pl i blog.targeto.pl, ekspert od prognoz dla rynków kapitałowych, autor analiz i podsumowań makroekonomicznych. Targeto.pl to serwis analizujący fundusze inwestycyjne dostępne na polskim rynku. Dostarcza narzędzia wspierające zarządzanie i kontrolę nad inwestycją oraz darmową wiedzę na temat inwestowania.


Tematy

Reklama
Reklama