Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Prognozy kursu korony szwedzkiej (SEK). Złoty (PLN) nie zatrzyma umocnienia - ekspert TYLKO W FXMAG

|
selectedselectedselected
Prognozy kursu korony szwedzkiej (SEK). Złoty (PLN) nie zatrzyma umocnienia - ekspert TYLKO W FXMAG | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Kurs korony szwedzkiej do polskiego złotego jeszcze niedawno był najniżej od 2009 roku. W ciągu dwóch lat SEK/PLN spadł o aż 16%! Ostatnie tygodnie przyniosły odbicie kursu korony. Co dalej? Sprawdź nowe prognozy ekspertów.

 

  • Korona szwedzka mocno zyskiwała wobec euro, a w ostatnich tygodniach przebiła ogólne umocnienie PLN
  • Inflacja w Szwecji pozostaje wysoka, a koniunktura jest wciąż pod kreską - to może być czynnikiem negatywnym dla SEK
  • Jakie są prognozy dla kursu korony szwedzkiej (SEK/PLN)?

 

 

Kurs korony szwedzkiej (SEK/PLN) odbił od 14-letniego dołka

Reklama

Jeszcze na początku listopada kurs korony szwedzkiej do złotego (SEK/PLN) notowany był na 0,37 PLN. To były najniższe poziomy od 14 lat!

“Szwedzka korona ma za sobą bardzo trudny rok, czego doskonałym przykładem są historyczne maksima na EUR/SEK” - stwierdził Adam Fuchs, analityk Walutomat.pl w komentarzu dla FXMAG.

 

Kurs euro do korony szwedzkiej

TradingView ChartTradingView Chart

Reklama

Źródło: tradingview.com

 

Wystarczy wspomnieć, że w zeszłym roku, kursu SEK/PLN notowany był po 0,43-0,46 PLN. Pomimo zwyżki od listopadowego na 0,37 PLN dołka do obecnego poziomu 0,39 PLN, kurs korony do złotego wciąż jest o 7% niżej niż w grudniu 2022 roku.

“Dla złotego ostatnie 12 miesięcy było świetnym okresem, dzięki czemu SEK/PLN znalazł się najniżej od 2008 roku. Chociaż SEK odbił się już od tych dołków, to niewykluczone, że istnieje dla niego przestrzeń do dalszej aprecjacji” - dodał Adam Fuchs.

“SEK umocnił się w listopadzie w wyniku przyspieszenia cyklu zacieśniania polityki pieniężnej przez Riksbank” - zauważyli analitycy rynku walutowego z BNP Paribas.

Reklama

Bank centralny Szwecji utrzymuje stopę procentową na wysokim poziomie 4%. Tymczasem, jeszcze w 2022 roku wynosiła ona 0%. Przypomnijmy, że jeszcze przed pandemią, w latach 2016-2018, szwedzki Riksbank był jednym z niewielu krajów, gdzie stopa procentowa była ujemna.

 

Stopa procentowa w Szwecji

TradingView ChartTradingView Chart

Źródło: tradingview.com

Reklama

 

“Riksbank jest obecnie w ponad połowie swojego programu zabezpieczania rezerw walutowych. Obecne tempo zakupów SEK sugeruje zakupy z wyprzedzeniem, co wskazuje na ostateczne spowolnienie tempa zakupów, co jest niekorzystne dla SEK” - skomentowali analitycy BNP Paribas.

“Ponieważ oczekuje się, że Riksbank zakończy swój cykl zacieśniania, a inwestorzy walutowi zbudowali długie pozycje w SEK widzimy niewielką szansę umocnienia korony szwedzkiej.

Prognoza ekonomistów Bloomberga na koniec roku wskazuje na stopę procentową Szwecji na poziomie 3,50% na koniec 2024 roku i 2,60% w grudniu 2025 roku.

 

Problemy gospodarki Szwecji

Reklama

W Szwecji dane gospodarcze pozostają słabe. Choć śledzący koniunkturę w sektorze przedsiębiorstw indeks PMI dla Szwecji wzrósł w listopadzie, to nadal pozostaje on poniżej 50, wskazując na trwający spadek aktywności.

Pomimo podwyżek stóp procentowych, stopa inflacji jest wciąż wysoka, a w listopadzie wyniosła 5,8% rdr. Trzeba przyznać jednak, że jeszcze w styczniu miała ona wartość 12% i od tamtego czasu konsekwentnie spadała z miesiąca na miesiąc.

 

Stopa inflacji w Szwecji

https://d3fy651gv2fhd3.cloudfront.net/charts/sweden-inflation-cpi@2x.png?s=swcpyoy&v=202312140733V20230410https://d3fy651gv2fhd3.cloudfront.net/charts/sweden-inflation-cpi@2x.png?s=swcpyoy&v=202312140733V20230410

Reklama

Źródło: Trading Economics

 

Czytaj również: Kurs złotego zdeptany przez wojenną walutę. To nie koniec - ostrzegają eksperci

 

Prognoza dla kursu korony szwedzkiej do złotego (SEKPLN) w 2024 roku

“Dane dotyczące gospodarki Szwecji są słabe, a stabilizacja szwedzkiej inflacji na wysokim poziomie w październiku prawdopodobnie ograniczy stopień, w jakim Riksbank może stać się gołębi (i obniżać stopy procentowe, przyp. red.)” - zauważyli analitycy BNP Paribas.

“Nie sądzimy, by fundamenty uzasadniały dalsze umocnienie korony szwedzkiej” - dodali.

Reklama

Jak zauważył Adam Fuchs, ekspert Walutomat.pl, w kwestii korony szwedzkiej wiele rozegra się na linii władz monetarnych. Kluczowy może być zwłaszcza moment i tempo wejścia w cykl obniżek stóp przez Riksbank.

“Na ten moment trudno sobie wyobrazić, aby Szwedzi znaleźli się w awangardzie nowego cyklu. Tym bardziej że w listopadzie inflacja spadła u nich poniżej 6% dopiero pierwszy raz od prawie dwóch lat, a główna stopa znajduje się na poziomie 4%” - zwrócił uwagę ekspert Walutomatu.

 

Kurs korony szwedzkiej do polskiego złotego

TradingView ChartTradingView Chart

Reklama

Źródło: tradingview.com

 

“O ile kierunek północny na SEK/PLN wydaje się w nadchodzących miesiącach całkiem prawdopodobny, o tyle zasięg tego ruchu ma bardzo małe szanse na osiągnięcie poziomów z 2021 roku (ponad 0,45 zł)” - podsumował Adam Fuchs, analityk Walutomat.pl w wypowiedzi dla FXMAG.

 

Zobacz również: Gospodarka Norwegii - nowe dane! Zdumiewająca decyzja banku - kurs korony norweskiej (NOK) runął

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama