Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Prognozy dla kursu forinta (HUF). Gospodarka Węgier zawodzi, Viktor Orban jej ciąży

|
selectedselectedselected

Forint wykazuje słabość w 2024 roku. Co dalej? W jakiej formie jest gospodarka Węgier, czy bank centralny wciąż będzie ciął stopy? I jak bardzo ciążą węgierskiej walucie rządy Viktora Orbana?

Prognozy dla kursu forinta (HUF). Gospodarka Węgier zawodzi, Viktor Orban jej ciąży
EastNews
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

 

  • Jak zachowują się notowania forinta węgierskiego HUF?
  • W jakiej kondycji jest węgierska gospodarka?
  • Czy węgierski bank centralny będzie nadal obniżał stopy?
  • Jakie są prognozy analityków dla HUF?

 

Forint w ostatnich miesiącach i kwartałach był jedną z najbardziej zmiennych europejskich walut. Od końca 2022 roku do połowy 2023 roku znacznie umocnił się w stosunku do euro, a w kolejnych kwartałach osłabił się wyraźnie. Schłodzenie oczekiwań dotyczących cięć stóp procentowych w USA i pogorszenie się globalnego sentymentu do ryzyka nie sprzyjały węgierskiej walucie.

Oczywiście, na forinta wpływają również czynniki wewnętrzne. Czyli decyzje Narodowego Banku Węgier (MNB) i wydarzenia na arenie politycznej tego kraju. W tym tygodniu bank podjął decyzję o obniżce głównej stopy procentowej z 8,25% do 7,75%.

Reklama

Co dalej z forintem?

 

Czytaj również: Kurs funta spadnie o 40 groszy do końca roku - ostrzeżenie ekspertów o GBP

 

Słabiutki przemysł i malejące oczekiwania

Najpierw spójrzmy na gospodarkę Węgier. Po spadku PKB o -8,4% w 2022 r. (szok energetyczny) rachunek obrotów bieżących w 2023 r. odnotował niewielką nadwyżkę (+0,3% PKB). Deficyt budżetowy wynosi 6,7% (wzrost z 6,2% PKB w 2022 r.), co oznacza, że Węgry są zagrożone unijną procedurą nadmiernego deficytu.

„Dodatkowo, mimo znacznego wzrostu na początku 2024 r., poziom rezerw walutowych sięga 46,4 mld EUR i w porównaniu do innych krajów regionu pozostaje niski i odpowiada mniej więcej czterem miesiącom pokrycia importu” – wskazują analitycy Ebury w najnowszym raporcie, który FXMAG otrzymał na wyłączność.

Reklama

W całym 2023 roku węgierska gospodarka skurczyła się o -0,9%. W IV kwartale 2023 widać było stagnację, a dane podratowane zostały przez świetne wyniki sektora rolnego.

„W styczniu po raz pierwszy od ponad 12 miesięcy realna sprzedaż detaliczna odnotowała wzrost w skali roku, a w lutym ten pozytywny trend się wzmocnił. Sektor przemysłowy pozostaje jednak słaby – od początku 2023 r. realny wolumen produkcji sprzedanej przemysłu w każdym miesiącu spadał w ujęciu rocznym” – zwracają uwagę analitycy Ebury.

Zdaniem analityków Ebury, stan węgierskiej gospodarki zależeć będzie od poprawy krajowego popytu, co może nastąpić poprzez dalsze cięcia stóp procentowych i dość wysoki wzrost płac.

Istotny w tym kontekście powinien okazać się ciasny rynek pracy. W ciągu ostatnich 11 miesięcy wzrost płac był dwucyfrowy (14,7% w styczniu), ostatnio nawet w ujęciu realnym (10,5% w styczniu). Mimo wzrostu w ostatnich miesiącach, stopa bezrobocia jest wciąż jedną z najniższych w Europie (skorygowana sezonowo 4,4% w lutym)” – czytamy w raporcie Ebury.

Węgierski rząd przyznał, że ambitny cel wzrostu PKB o 4% w 2024 r. nie będzie zrealizowany. Komisja Europejska spodziewa się wyniku rzędu 2,4% i 3,6% w 2025 r.

Reklama

 

Czytaj również: Kurs funta w obliczu krachu. Możliwy spadek GBP/PLN o 40 groszy do końca roku - ostrzeżenie ekspertów

 

Węgierskie ryzyka polityczne ciążą forintowi

Rząd Węgier prowadzi ostrożną politykę fiskalną, tak by nie zwiększać bezrobocia. Jednak z drugiej, wprowadza polityczne zamieszanie. Po tym jak premier Viktor Orban groził blokadą 50 mld EUR pomocy dla Ukrainy, Komisja Europejska odblokowała 10,2 mld EUR z funduszu spójności, jednak ostatnio Parlament Europejski podważył prawomocność tej decyzji. Wciąż zamrożone jest 20 mld EUR, a ich wypłata jest niepewna w związku z napiętymi stosunkami na linii Bruksela – Budapeszt.

Jakby tego było mało, wybuchł wewnętrzny konflikt między węgierskim rządem a Gyorgym Matolcsym, prezesem Narodowego Banku Węgier. Matolcsy oskarża resort rozwoju o pracę nad ustawą mającą na celu ograniczenie autonomii banku.

Pozostaje także polityczna kwestia przyjęcia euro przez Węgry. Rząd premiera Viktora Orbana wykluczył przystąpienie do strefy zanim węgierski poziom życia zbliży się do średniego poziomu Unii Europejskiej. Bank centralny Węgier stwierdził niedawno, że kraj uniknął kryzysu walutowego pod koniec 2022 r., kiedy to spadki forinta zmusiły do awaryjnych podwyżek stóp procentowych.

Reklama

 

Zobacz również: Kurs korony norweskiej tonie do 29-letniego dołka. Czy cena NOK w końcu wzrośnie?

 

Notowania EUR/HUF – 5 lat

prognozy dla kursu forinta huf gospodarka wegier zawodzi viktor orban jej ciazy grafika numer 1prognozy dla kursu forinta huf gospodarka wegier zawodzi viktor orban jej ciazy grafika numer 1

Źródło: TradingView

Reklama

 

Oczekiwany jest spadek inflacji i stóp procentowych

MNB sukcesywnie obniża stopy procentowe. Oczekiwany jest spadek inflacji.

„Raczej nie ma przeszkód, by w większym stopniu rozluźniać politykę pieniężną. Mimo to uważamy, że w III kwartale tempo cięć może nieco zwolnić. Spadek dynamiki cen był w Węgrzech bardzo widoczny. Główna miara inflacji wzrosła w styczniu 2023 r. do najwyższego od 1996 r. poziomu 25,7%, a w marcu tego roku wynosiła już tylko 3,6%. Miara bazowa znajduje się na niewiele wyższym poziomie (4,4%). Momentum cenowe nie jest szczególnie zadowalające (+0,7% m/m w styczniu i lutym, +0,8% m/m w marcu). Inflacja bazowa ma pozostać uporczywa – MNB oczekuje, że wyniesie 4,5-5% w drugiej połowie br., zanim obniży się do przedziału docelowego banku (3% ± 1 pp.) w 2025 r.” – czytamy w raporcie Ebury.

„Oczekuje się, że węgierski bank centralny będzie kontynuował luzowanie polityki i cykl obniżek stóp. Możliwe jest jednak, że teraz bank centralny zrobi sobie przerwę i poczeka na decyzje innych ważnych banków centralnych. Istotne osłabienie forinta w stosunku do euro w ciągu ostatniego tygodnia sprzyja temu, by postępowanie MNB stało się ostrożniejsze” – napisali z kolei w najnowszym raporcie o walutach regionu CEE analitycy ERSTE.

 

Zobacz także: Bezrobocie w Szwecji - ogromny wzrost! Korona szwedzka szoruje po dnie - czy kurs SEK/PLN w końcu odbije?

Reklama

 

Realne stopy procentowe w Węgrzech (2014 – 2024)

prognozy dla kursu forinta huf gospodarka wegier zawodzi viktor orban jej ciazy grafika numer 2prognozy dla kursu forinta huf gospodarka wegier zawodzi viktor orban jej ciazy grafika numer 2

Źródło: Ebury / LSEG Datastream

 

Prognozy dla forinta na 2024 i 2025 rok

Reklama

Inwestorzy nie rzucają się ostatnio do kupowania forinta. Walucie ciąży ryzyko polityczne, a gospodarka kuleje. Jakie prognozy dla forinta mają w takich okolicznościach analitycy?

Zdaniem analityków ING, w następnych miesiącach pojawią się czynniki wspierające aktywa węgierskie, w tym forinta. Ich zdaniem główna stopa procentowa może zostać obniżona do 6,5% do czerwca, po czym spodziewają się pauzy ze strony MNB. „To utrzymywałoby dodatnie środowisko realnych stóp procentowych i utrzymywałoby pewną premię za ryzyko w stosunku do stóp regionalnych, wspierając aktywa HUF” – uważają analitycy ING.

„Wydaje się, że na razie ryzyka na tym froncie zmalały, wypłata środków z funduszy spójności i odbudowy jest jednak wciąż niepewna. Stopy procentowe są bardzo wysokie (również w ujęciu realnym), agresywne cięcia w nadchodzących miesiącach wydają się jednak prawdopodobne. Mimo że w drugiej połowie roku oczekuje się istotnego ożywienia, sytuacja ekonomiczna jest nieco niepokojąca” – uważają analitycy Ebury. „Fundamenty makroekonomiczne nie są szczególnie wspierające, możliwy wzrost kursu EUR/USD powinien być jednak korzystny dla waluty. Jest również pewna przestrzeń do normalizacji kursu forinta po jego niedawnej deprecjacji, ale wciąż utrzymują się znaczące ryzyka dla globalnego sentymentu – choćby nadchodzące wybory prezydenckie w USA” – wskazują.

Wobec pogorszenia sentymentu, spowodowanego w dużej mierze wydarzeniami politycznymi, analitycy Ebury zdecydowali się na rewizję prognoz nieznacznie w górę. „Ryzyka wydają nam się jednak dość zbalansowane, stąd nasza prognoza dla pary EUR/HUF nadal jest płaska” – stwierdzają.

 

Reklama

Prognoza dla HUF

Obraz zawierający tekst, zrzut ekranu, Czcionka, numer

Opis wygenerowany automatycznieObraz zawierający tekst, zrzut ekranu, Czcionka, numer

Opis wygenerowany automatycznie

Źródło: Ebury

 

Analitycy ERSTE mają bardzo podobną prognozę dla forinta. Również widzą kurs EUR/HUF na poziomie 390 pod koniec 2024 roku. I również uważają, że pozostanie tam do końca I kwartału 2025.

Reklama

Prognoza dla walut CEE

Obraz zawierający tekst, zrzut ekranu, numer, Czcionka

Opis wygenerowany automatycznieObraz zawierający tekst, zrzut ekranu, numer, Czcionka

Opis wygenerowany automatycznie

Źródło: ERSTE

 

Mniej łaskawym okiem na forinta patrzy Marcin Kiepas, analityk Tickmill.

Reklama

"Zakładam, że na koniec 2024 roku kurs EUR/HUF znadzie się w okolicach 397. Węgierski forint będzie pozostawać pod presją obniżek stóp procentowych, a atak EUR/HUF na okolice 400 będzie łatwy z uwagi na to, że perspektywy dla węgierskiej gospodarki nie są takie oczywiste, jak może się wydawać, a utrzymujący się od lat konflikt na linii Budapeszt-Bruksela dodatkowo zwiększa niepewność" - uważa Kiepas.

 

Zobacz również: Kurs funta w obliczu krachu. Możliwy spadek GBP/PLN o 40 groszy do końca roku - ostrzeżenie ekspertów

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Piotr Rosik

Piotr Rosik

Zastępca redaktora naczelnego portalu FXMAG. Publicysta m.in. portalu Obserwator Finansowy. Wcześniej był m.in. wicenaczelnym portalu Strefa Inwestorów (2017-2022), redaktorem naczelnym dwutygodnika „Pieniądze&Inwestycje” (2014-16), dziennikarzem w "Gazecie Giełdy Parkiet" oraz "Rzeczpospolitej" i "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Obserwuj autoraTwitter


Reklama
Reklama