Dziś od rana europejskie waluty tracą do umacniającego się przed decyzją FED dolara. Spadki kurs GBP/USD zostały chwilowo wstrzymane przez dobre dane z brytyjskiego rynku pracy. Znacznie mocniej zniżkował kurs EUR/USD, a opublikowane o 11:00 dane ze strefy euro okazały się negatywne dla waluty wspólnoty.
Dziś Eurostat podał dane dotyczące produkcji przemysłowej w strefie euro. Odczyt dość mocno rozczarował. W październiku odnotowano spadek w ujęciu miesięcznym o 0,1%, choć po słabym wrześniu spodziewano się wzrostu o 0,2%. Dodatkowo dane za wrzesień zostały zrewidowane w dół - w tym miesiącu produkcja przemysłowa spadła o 0,8%, a nie o 0,8% jak wcześniej podawano.
W ujęciu rocznym odnotowano spadek dynamiki z 1,3% do 0,6%, choć ekonomiści spodziewali się wzrostu produkcji przemysłowej o 0,8% r/r.
Produkcja przemysłowa (r/r)
Spadek produkcji przemysłowej w październiku wynikał głównie ze spadku produkcji nietrwałych dóbr konsumpcyjnych (1,5%) oraz dóbr pośrednich (0,5%). Wzrost odnotowano w produkcji energii (0,8%), dóbr kapitałowych (1,0%) i trwałych dóbr konsumpcyjnych (1,5%).
Pomimo słabych danych euro zdołało odreagować poranne osłabienie. Para EUR/USD odrobiła jak na razie połowę wcześniejszego 50-pipsowego spadku. Dziś na tym rynku i innych parach z dolarem należy spodziewać się wysokiej zmienności, szczególnie w godzinach wieczornych, gdy poznamy decyzję FED w sprawie stóp procentowych, ale również po południu, gdy publikowane będą dane o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej w USA.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję