Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
profile icon
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Po tym jak przez wiele miesięcy toczyła się walka o pożyczki dla Grecji, przyszedł czas na spełnianie warunków i rozpoczęcie spłat. Grecja tymczasem poinformowała pożyczkodawców z Międzynarodowego Funduszu Walutowego, że nie jest w stanie wykonać warunków przyznanych w umowie, które były warunkami udzielenia pożyczek. Informacja pochodzi o z trzech źródeł, które potwierdziły informację dzisiejszego dnia.

Taki obrót spraw może opóźnić udzielenie Grecji kolejnych pożyczek, których rząd bardzo mocno potrzebuję do spłaty funduszy otrzymanych od MFW już w lipcu.

W poprzednim tygodniu – po miesiącu negocjacji, Grecja wraz ze swoimi kredytodawcami uzgodnili kluczowy obraz tego jak ma wyglądać długofalowe uwalnianie Grecji od długów.

Pożyczka w transzach opiewająca na 10.3 miliarda euro została udzielona pod warunkiem, że Ateny wprowadzą zmiany w emeryturach, prywatyzacjach i rynku kredytowym.

Jednak w ostatnich dniach minister finansów greckiego rządu Euclid Tsakalotos stwierdził, że niektóre z tych dodatkowych warunków nie mogą być spełnione. Według niepotwierdzonych przez ministerstwo finansów źródeł, ma chodzić o złe pożyczki i reformy dotyczące emerytur.

W Brukseli natomiast UE potwierdziła, że obydwie strony ciągle pracują aby otrzymać oczekiwane porozumienie, zawierające zmiany, których ma się podjąć grecki rząd. Grecka gazeta „Ta Nea” twierdzi, że w obszar negocjacji, na które nie chce się zgodzić Grecja wchodzą prywatyzacja greckiego operatora przesyłowego ADMIE oraz zmiany wynagrodzeń służb publicznych, w tym policji i straży wybrzeża. Premier Alexis Tsipras powiedział, że oczekiwane zmiany dotyczące wynagrodzeń byłyby wielką niesprawiedliwością dla armii, policji i straży wybrzeża, które pracują non stop zapewniając pomoc w niespodziewanym kryzysie uchodźców.

Reklama

Do tej pory Grecja wprowadziła pewne zmiany w systemie emerytur, podwyżki podatków, również założyła fundusz prywatyzacyjny oraz inne mechanizmy ucinające wydatki publiczne.

Dalszy brak odpowiednich kroków może sprawić, że temat Grecji znów będzie na topie w kontekście rynków finansowych.

Źródło: reuters.com


Michał Łyko

Michał Łyko

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Ekspert japońskiej metody inwestowania Ichimoku Kinko Hyo - jednej z najstarszych metod analizowania oraz konstrukcji wykresów. Na rynkach finansowych od ponad 3 lat.


Tematy

komentarze

Komentarze

Sortuj według:  Najistotniejsze

  • Najnowsze
  • Najstarsze

Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję

Reklama
Reklama