Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Prezydent Putin chce wysprzedać Rosneft?

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Władimir Putin rozważa sprzedanie Chinom i Indiom część Rosneftu o wartości 11 miliardów dolarów.

Z uwagi na zbliżające się wybory, Prezydent Putin rozważa sprzedanie części swojego korporacyjnego klejnotu w koronie Indiom i Chinom, w celu wypełnienia swoich obietnic, aby zwiększyć prawdopodobieństwo swojej reelekcji.

Rosja poszukuje kupców na 19,5% udziałów w państwowym Rosneft OJSC, preferując przy tym wspólną umowę dla dwóch liderów światowego wzrostu zapotrzebowania na ropę. Oficjele z Moskwy spodziewają się zarobić na transakcji 11 miliardów dolarów co będzie stanowić rosyjski rekord w dziedzinie prywatyzacji.

Sprowadzając dwie z trzech największych azjatyckich gospodarek do Rosneftu, który wydobywa więcej ropy niż Exxon Mobil Corp., pomoże rosyjskiemu prezydentowi pokryć braki w budżecie oraz zwiększą jego geopolityczne znaczenie, w czasach kiedy konflikty na Ukrainie i w Syrii sprowadziły stosunki z Unią Europejską oraz Stanami Zjednoczonymi do prawie tak złego poziomu jak za czasów zimnej wojny. Zrównoważyłoby to także 20% udział londyńskiego BP Plc, którego większość została nabyta przed eskalacją konfliktu na Ukrainie.

Reklama

Główny ekonomista BCS Financial Group Vladimir Tikhomirov stwierdził, że byłoby to logiczne posunięcie „Chiny i Indie, celują we współpracę z Rosją, podczas gdy Rosja ma im teraz do zaoferowania nie lada inwestycję”.

 

Brak rywalizacji

Zarówno Chiny jak i Indie publicznie wyraziły zainteresowanie ofertą Rosji, które pomogłyby zacieśnić współpracę z największym na świecie eksporterem energii. Póki co żadna ze stron nie wypowiedziała się na temat wspólnej inwestycji, jednak indyjski minister do spraw ropy Dharmendra Pradhan stwierdził, że Indie nie wykluczają takiej możliwości.

„Nie jesteśmy rywalami” stwierdził Pradhan na forum ekonomicznym w Petersburgu dodając, że indyjskie Oil & Natural Gas Corp. Oraz chińskie National Petroleum Corp.  posiadają już wspólne projekty i więcej będzie mile widziane. W obliczu faktu, że akcje Roneftu w tym roku urosły o 47%, a cała spółka na dzień dzisiejszy jest warta 54.4 miliarda dolarów, wydaje się być bardzo możliwym, że oba państwa przystaną na umowę w celu dokonania lukratywnej transakcji.

Reklama

Rosyjska strategia energetyczna zwróciła się ku Azji po tym jak zachód nałożył na kraj sankcje związane z konfliktem na Ukrainie. Dotychczasowym celem było zwiększanie eksportu ropy do Chin, największego  rynku w regionie oraz główny finansujący Rosneft, którego możliwości poruszania się po rynkach kapitałowych są ograniczone przez sankcje.

Znajdujące się w Pekinie CNPC, stwierdziło w kwietniu, że przestudiowało możliwość wzięcia udziału w prywatyzacji, jednak żadne dalsze ustalenia nie zostały poczynione. Przez ostatnie 10 lat Chiny dostarczyły Rosneftowi oraz innym rosyjskim wydobywcom 100 miliardów dolarów w pożyczkach oraz zaliczkach na poczet przyszłych dostaw surowca. Pieniądze te pozwoliły przekształcić się państwowej kompani w jednego z największych producentów ropy na świecie.

Rosja bacznie przygląda się sytuacji w Indiach, które powoli przejmują od Chin pałeczkę najszybciej rozwijającego się państwa w regionie. Analizy pokazały, że dzienne zapotrzebowanie kraju na ropę naftową to 4.2 mln baryłek, tym samym przewyższając pod tym względem Japonię (4.1 mln baryłek). Do roku 2040 Indie w zapotrzebowaniu na ropę mają przegonić także Chiny.

Dwóch partnerów

W zeszłym miesiącu największa indyjska kompania naftowa ONGC zgodziła się zapłacić Rosneftowi $1.27 miliarda dolarów za 15%  udziału w Vankorze. Jest to jedno z największych pól naftowych Rosji. Ostatnio w Petersburgu Rosneft zgodził się odsprzedać dodatkowe 23.9% trzem innym indyjskim kompaniom. Choć szczegóły transakcji nie są znane, analitycy przewidują, że wartość transakcji to około 2.1 miliarda dolarów.

Reklama

Prezes Rosneftu Andrey Belousov, w zeszłym miesiącu powiedział, że Rosja wolałaby sprzedać udziały dwóm strategicznym partnerom, jednak na ostatnim szczycie w Petersburgu odmówiono komentarza w sprawie umowy łącznej. BP planuje pozostawić swoje udziały na niezmienionym poziomie, prezes BP na wspomnianym wyżej szczycie, że decyzja w sprawie umowy z Indiami i Chinami w całości należy do Rosneftu.

Większość specjalistów oraz oficjeli rządowych spodziewa się dokonania transakcji już w tym roku, głównie ze względu chęci pokrycia dziury budżetowej oraz łatania państwowych finansów, dopóki cena ropy jest korzystna dla Rosji.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Piotr Cichorski

Piotr Cichorski

Niezależny trader. Inwestuje wyłącznie intraday'owo, koncentrując się głównie na scalpingu. Swoje inwestycje opiera przede wszystkim na reakcjach cen na publikacje makroekonomiczne. Na rynku Forex od 2010 roku.


Tematy

Reklama
Reklama